علی خامنه‌ای: داعش را دموکرات‌های آمریکا درست کردند

۱۴۰۰/۸/۲

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی برای میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ با اشاره به مسئولیت داعش در انفجارهای اخیر افغانستان گفت: «داعش همان مجموعه‌ای است که آمریکایی‌ها - همین گروه دموکرات آمریکا صریحا گفتند که این را ما به وجود آوردیم، البته حالا انکار می‌کنند.»

خامنه‌ای روز یکشنبه دوم آبان در سخنرانی برای میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌، آمریکا را به ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی‌ها متهم کرد و گفت: «دست‌آموزهای آمریکا در هر جای دنیای اسلام بتوانند فتنه ایجاد می‌کنند.»

او ادامه داد: «در ادبیات سیاسی آمریکا مساله‌ سنی بودن و شیعه بودن چند سال است که وارد شده و با اینکه آنها با اصل اسلام مخالف و دشمنند، اما مسئله‌ شیعه و سنی را رها نمی‌کنند.»

این در حالی است که جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته تحت سیاست «محور مقاومت» از گروه‌های شیعه خاورمیانه حمایت کرده و همچنین در داخل مرزهای ایران نیز تبعیض‌هایی را علیه شهروندان ایرانی سنی‌مذهب اعمال کرده است.

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه پیشین و مشاور کنونی خامنه‌ای گفت «افغانستان هم جزو مجموعه کشورهای جبهه مقاومت به محوریت ایران است».

خامنه‌ای همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود «قدرت‌های سیاسی مادی» را متهم کرد که «اصرار دارند اسلام را در عمل فردی و عقیده‌ قلبی منحصر کنند.»

او گفت که این تلاش قدرت‌ها در دوره‌ تشکیل جمهوری اسلامی «مضاعف شده» و به متفکرین و نویسندگان و فعالان فکری برای «تئوریزه کردن فردی بودن اسلام» ماموریت داده می‌شود.

اما رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد عرصه‌ فعالیت دین اسلام «تمام گستره‌ زندگی بشر» از جمله «مسائل اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی» است.

این اظهارات در حالی است که پس از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، بسیاری از آزادی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی محدود شده است.

همچنین در حالی که ابراهیم رئیسی گفته «گرایش جوانان ما امروز به دین و معنویت بیش از همیشه است»، بر اساس نتایج یک نظرسنجی که شهریور ۹۹ از سوی گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان)، منتشر شد، حدود نیمی از جامعه ایران از دین‌داری به بی‌دینی رسیده‌اند و فقط ۳۲ درصد جامعه خود را «مسلمان شیعه» می‌دانند.

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید