پس از حملات اردوغان به سفرای کشورهای غربی، ارزش لیر به پایین‌ترین حد خود رسید

۱۴۰۰/۸/۲

پس از حملات رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، به سفرای ۱۰ کشور غربی به خاطر حمایتشان از یک زندانی سیاسی،‌ ارزش پول ملی این کشور، لیر، به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز یک‌شنبه در واکنش به سخنان اردوغان مبنی بر صدور دستور اخراج سفرای ده کشور از جمله ایالات متحده، گفت: واشینگتن از این اظهارات باخبر است و از وزارت خارجه ترکیه در این مورد توضیح خواسته است.

تنش لفظی میان ترکیه و کشورهای غربی در شرایطی بالا گرفته که ارزش پول ملی ترکیه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

روز یک‌شنبه نرخ هر دلار آمریکا در بازار ترکیه به ۹/۷۵ لیر افزایش یافت. ارزش لیر در سال‌جاری تاکنون ۲۴ درصد کاهش یافته است.

در این بین، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه که مهم‌ترین مخالف دولت حاکم به شمار می‌رود، دستور اردوغان برای اخراج سفرای ۱۰ کشور را تلاشی برای انحراف اذهان عمومی از مشکلات اقتصادی و افت ارزش لیر خواند و گفت اردوغان کشور را به سرعت به لبه پرتگاه می‌برد.

با این حال موضع‌گیری‌های اردوغان و تنش میان ترکیه و غرب تنها عاملی نیست که باعث سقوط ارزش لیر شده است. کارشناسان معتقدند تصمیم هفته گذشته بانک مرکزی ترکیه مبنی بر کاهش دو درصدی سود بانکی نیز تاثیر بسزایی در کاهش ارزش این پول داشته است.

در پی تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی، بانک‌های دولتی زراعت، هالک‌بانک و واکیف‌بانک ترکیه نیز قرار است از روز دوشنبه سود وام‌های خود را حدود دو درصد کاهش می‌دهند.

اردوغان روز شنبه به وزیر خارجه خود دستور داد تا سفیران ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، دانمارک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند و نیوزیلند در آنکارا را که خواستار آزادی عثمان کاوالا، بازرگان و فعال مدنی زندانی شده بودند، «عنصر نامطلوب» اعلام کند. به گفته اردوغان، این سفرا «یا باید ترکیه را بفهمند یا بروند».

سفرای این ۱۰ کشور پیشتر در بیانیه مشترکی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، با اشاره به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا، خواستار آزادی کاوالا شده بودند.

عثمان کاوالا، بازرگان و کنشگر مدنی، از چهار سال پیش بدون حکم محکومیت در ترکیه زندانی است.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید