رییس گمرک ایران: مشکلات مسیر ترانزیتی ایران به ارمنستان به زودی حل می شود

۱۴۰۰/۸/۲

چند روز پس از آزاد شدن دو راننده ایرانی در باکو، مهدی میر اشرفی، رییس گمرک ایران، بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که مشکلات در مسیر ترانزیتی با ارمنستان (از طریق جمهوری آذربایجان) به زودی حل می‌شود.

او در عین حال گفت که مسیر جمهوری آذربایجان، روسیه یا ترکمنستان - قزاقستان و مسیر دریایی در خزر از طریق انتقال کامیون از طریق کشتی، به عنوان مسیرهای جایگزین مطرح‌اند.

سورن پاپیکیان، معاون نخست وزیر ارمنستان، در دیدار با عباس ظهوری، سفیر ایران در ایروان، گفته بود که ارمنستان در حال احداث جاده جایگزین برای مسیر گوریس - قاپان است و احداث این جاده حدود دو ماه دیگر به پایان می‌رسد.

هفت کیلومتر از جاده گوروش‌-قاپان به ارمنستان از مناطق آزاد‌شده جمهوری آذربایجان در جنگ سال گذشته با ارمنستان عبور می‌کند.

در همین حال از شهریور ماه روابط ایران و جمهوری آذربایجان پس از اختلاف‌ها درباره عبور کامیون‌های ایرانی از این مناطق و از طریق خاک ارمنستان دچار تنش شده و در این ماه دو راننده ایرانی بازداشت شدند.

در نهایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران روز سه‌شنبه ۲۷ مهر از رانندگان ایرانی خواست که از طریق ارمنستان وارد مناطق قره‌باغ و لاچین جمهوری آذربایجان نشوند و از امضای هرگونه قرارداد تجاری با منطقه قره باغ و صدور اسناد حمل کالا (بارنامه) به این منطقه خودداری کنند.

دو روز پس از این اطلاعیه نیز دو راننده ایرانی آزاد شدند.

روز شنبه نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان خواستار «اتخاذ رویکردی مثبت و نگاه دو کشور به آینده» و همچنین «تسهیل تردد کامیون‌های ایرانی در مناطق مرزی» شد.

امیرعبداللهیان همچنین در توییتی گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان را «صریح، صمیمی و سازنده» خواند و گفت طی این مکالمه درباره نقشه راه رو به جلوی مناسبات همه جانبه صحبت کردند.

با این حال روز شنبه تعدادی از خبرنگاران و وبسایت‌های خبری در جمهوری آذربایجان خبر دادند که چند وبسایت مذهبی شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در این کشور غیرقابل دسترسی شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید