وزارت خارجه ایران: مدیریت روسیه در نشست بین‌المللی افغانستان ضعیف بود

۱۴۰۰/۷/۲۹

رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیای وزارت خارجه ایران، از مدیریت «ضعیف» روسیه در نشست افغانستان با حضور طالبان انتقاد کرد و گفت این کشور تلاشی برای ایجاد اجماع میان حاضران در نشست نکرده و آنچه که به عنوان «بیانیه مشترک» در وب‌سایت وزارت خارجه روسیه آمده نظر جمع نبوده است.

موسوی روز چهارشنبه پس از پایان نشست مسکو درباره افغانستان که با حضور نمایندگان طالبان، ایران، پاکستان، چین، هند و چند کشور دیگر برگزار شد، در توییتی نوشت: «سومین نشست فرمت مسکو علی‌رغم بحث‌های جدی و پرمحتوی در مورد همکاری‌های منطقه‌ای برای برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان بدون نتیجه که می‌بایست در بیانیه مشترک نشست منتشر می‌شد پایان یافت.»

او در این توییت «ضعف مدیریت» روسیه در این نشست و «عدم تلاش برای رسیدن به اجماع» را علت عدم صدور بیانیه مشترک خواند.

در واکنش به اظهارات موسوی، سفارت روسیه در تهران صبح پنجشنبه لینک بیانیه مشترک نشست را که در سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شده بود در اختیار او قرار داد.

به نوشته این بیانیه، کشورهای حاضر در نشست درباره همکاری با طالبان برای ارتقای ثبات در منطقه توافق کردند و خواستار احترام طالبان به حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌های قومیتی شدند.

با این حال، موسوی در پاسخ به این توییت سفارت روسیه، تلویحا اعلام کرد آنچه که به عنوان «بیانیه مشترک» منتشر شده نظر جمع نبوده است.

وی در پاسخ خود نوشت: «بیانیه مشترک باید در جلسه پایانی قرائت شود و یا متن نهایی توافق شدن آن در جلسه توزیع شده و نظر شرکت‌کنندگان در نشست سوال شود. چنین جلسه‌ای هیچ وقت برگزار نشد.»

نشست مسکو درباره افغانستان روز چهارشنبه به میزبانی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، برگزار شد.

این نشست که با حضور عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر طالبان، برگزار می‌شد، نخستین اجلاس در نوع خود بود که پس از به قدرت رسیدن طالبان و با حضور مقامات این گروه برگزار می‌شد.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید