رسانه‌های اسرائیل:‌مامور اطلاعاتی سوریه که برای ایران کار می‌کرد در بلند‌های جولان کشته شد

۱۴۰۰/۷/۲۴

رسانه‌های اسرائیلی از کشته شدن مدحت صالح، زندانی امنیتی سابق در اسرائیل و مامور اطلاعاتی سوریه و ایران، در بلندی‌های جولان خبر دادند. رسانه‌های سوریه اسرائیل را عامل «ترور» او اعلام کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، روز شنبه خبر داد که مدحت صالح، نماینده سابق پارلمان سوریه و زندانی سابق در اسرائیل، هنگام بازگشت به‌خانه‌اش در بلندی‌های جولان به‌ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی کشته شده است.

بر اساس این گزارش، تیراندازی در روستای عین التینه سوریه، در نزدیکی مرز با اسرائیل، رخ داده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از مردم محلی گزارش داد که هنگام وقوع این حادثه هلیکوپترها و پهپادهایی در منطقه حضور داشتند، اما مشخص نیست که تیراندازی از مرز یا از سوی آسمان انجام شده است.

دولت سوریه کشته شدن صالح را «اقدام متجاوزانه و تروریستی» خواند، اما تاکنون اسرائیل از اظهار نظر درباره این اتفاق خودداری کرده است.

مدحت صالح، ۵۴ ساله، در سال ۱۹۸۵ به‌اتهام عملیات ضد اسرائیلی در بلند‌ی‌های جولان بازداشت شد و پس از گذراندن ۱۲ سال زندان در اسرائیل، در سال ۱۹۹۸ به سوریه بازگشت.

او تا سال ۲۰۰۵ نماینده پارلمان سوریه بود و پس از آن به‌عنوان مسئول بلندی‌های جولان در دولت بشار اسد منصوب شد.

وب‌سایت خبری والانیوز به نقل از منابع خود گزارش داد که مدحت صالح پس از بازگشت به سوریه، برای حکومت ایران شروع به کار کرد.

روزنامه تایمز اسرائیل نیز نوشت که به‌نظر می‌رسد کشته شدن صالح به تلاش‌های مداوم اسرائیل برای جلوگیری از ایجاد پایگاه ایران و حزب‌الله لبنان در مرز جولان مرتبط باشد.

رییس بخش تحقیق در مرکز پژوهشی «الما» در اسرائیل به روزنامه جروزلم‌پست گفت صالح از فعالان اطلاعاتی سوریه محسوب می‌شد که در جذب منابع اطلاعاتی در اسرائیل نقش داشت.

او افزود: «به احتمال زیاد صالح در حمله‌ای علیه اسرائیل که در مرحله پیشرفته‌ای بوده، مشارکت داشته است.»

در کارگه هنرمندی
خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید