آمریکا و اسرائیل بر تلاش برای مقابله با تهدید منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران تاکید کردند

۱۴۰۰/۷/۲۱

در سفر هیات بلندپایه دیپلماتیک اسرائیل به آمریکا، مقام‌های دو کشور علاوه بر رایزنی درباره مسائل دو جانبه و منطقه‌ای، درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی و چگونگی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، درباره موضوعات استراتژیک منطقه‌ای و تهدید جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرده و توافق کردند به رایزنی نزدیک درباره ایران ادامه دهند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این دیدار همچنین خاطرنشان کرد که دولت جو بایدن متعهد است اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا نخواهد کرد.

سالیوان با تاکید بر «حمایت قاطع» آمریکا از امنیت اسرائیل و عزم واشینگتن بر گسترش شراکت خود با اسرائیل در همه زمینه‌ها»، خاطرنشان کرد که تلاش‌های مشترک برای توسعه روابط اسرائیل با کشورهای عربی و مسلمان و تمرکز بر موضوعاتی که امنیت و ثبات اسرائیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ادامه می‌یابد.

دفتر‌ وزیر خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌ای‌ اعلام کرد که او در دیدار با مشاور امنیت ملی آمریکا نگرانی اسرائیل درباره پیشروی ایران به سمت ظرفیت‌های هسته‌ای را مطرح کرده است.

لاپید با اشاره به قرار گرفتن ایران در آستانه هسته‌ای شدن، بر نیاز به برنامه جایگزین برای برجام تاکید کرد.

یائیر لاپید همچنین با کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، دیدار جداگانه‌ای برگزار کرد. در این دیدار، هریس بر عزم آمریکا برای بررسی «نگرانی‌های مشترک» ایالات متحده و اسرائیل درباره ایران تاکید کرد.

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، نیز که به اسرائیل سفر کرده است، با نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کرد.

طبق اعلام دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، دو طرف در این دیدار درباره موضوعاتی از جمله تهدید ایران و چشم‌انداز عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی گفت‌وگو کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید