هیات طالبان در دوحه: در دیدار با نمایندگان آمریکا به توافق‌هایی دست یافتیم

۱۴۰۰/۷/۱۷

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان که به همراه هیاتی از مقام‌های طالبان به قطر سفر کرده می‌گوید در دیدار روز شنبه با نمایندگان آمریکا، دو طرف به توافق‌هایی دست یافتند.

این نخستین دیدار رسمی دو طرف پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به شمار می‌رود.

به گزارش شبکه الجزیره در قطر، امیرخان متقی گفت که دو طرف در این دیدار بر حفظ توافقنامه قبلی دوحه که در فوریه ۲۰۲۰ به امضای آمریکا و طالبان رسید توافق کردند.

یکی از موارد توافقنامه قبلی دوحه این بود که طالبان با تمام گروه‌های تروریستی قطع ارتباط کند؛ با این حال شماری از مقامات حکومت طالبان و شبکه حقانی در فهرست تروریستی آمریکا قرار دارند.

امیرخان متقی همچنین گفت که در دیدار روز شنبه با نمایندگان آمریکا، از واشینگتن خواسته شد که ممنوعیت ذخایر بانک مرکزی افغانستان لغو شود.

او همچنین گفت که آمریکا در این دیدار وعده داد در ارائه واکسن کرونا وبه افغانستان و دسترسی مردم افغانستان به کمک‌های بشردوستانه کمک کند.

آمریکا هنوز اظهار نظری در این باره نکرده است اما امیرخان متقی گفت طرفین در این دیدار درباره «گشایش صفحه جدیدی» در روابط میان دو کشور گفت‌وگو کردند.

اسامی گفت‌وگوکنندگان آمریکایی نیز اعلام نشده است اما بر اساس گزارش‌ها، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در این گفت‌وگوها حضور ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه گفته بود که مذاکرات دوحه با طالبان درباره به رسمیت شناختن یا مشروعیت دادن به آنها به عنوان دولت افغانستان نیست.

او گفته بود محورهای این مذاکرات از جمله درباره تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، رعایت حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران، و خروج ایمن افغان‌ها یا اتباع دیگر کشورها از افغانستان خواهد بود.

اکنون سه هفته است که طالبان بازگشت دختران به مدارس متوسطه را ممنوع کرده است.

همچنین از زمان قدرت گرفتن دوباره طالبان در افغانستان، حملات علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی افزایش یافته است.

در حمله روز جمعه علیه مسجد شیعیان در ولایت قندوز، که مرگبارترین حمله پس از خروج آمریکا از افغانستان بود، دست‌کم ۴۶ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، از مقام‌های ارشد طالبان، نیز روز جمعه گفت طالبان آماده تشکیل یک «دولت فراگیر» است اما نه دولت گزینشی و انتخابی.

او در گفت‌وگو با الجزیره مدعی شد در کابینه فعلی اقلیت‌های قومی حضور دارند و زنان نیز بعدا اضافه خواهند شد.

هیات طالبان که برای گفت‌وگو با مقام‌های کشورهای مختلف به دوحه رفته قرار است با هیاتی از اتحادیه اروپا نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید