مقامات اطلاعاتی آمریکا: روسیه، چین، ایران و پاکستان عوامل اطلاعاتی سیا را تعقیب می‌کنند

۱۴۰۰/۷/۱۴

به گزارش نیویورک تایمز، مقامات اطلاعاتی آمریکا هفته گذشته در پیامی محرمانه به تمام پایگاه‌های سازمان سیا در جهان هشدار دادند در سال‌های اخیر سرویس‌های امنیتی کشورهایی مثل روسیه، چین، ایران و پاکستان منابع اطلاعاتی سیا را تعقیب کرده و بعضا آنها را به جاسوس دوجانبه تبدیل می‌کنند.

به گفته مقام‌های سابق آمریکایی، درز اطلاعات از سیستم تبادل اطلاعات محرمانه سازمان سیا، باعث شد شبکه‌های سیا در ایران و چین شناسایی شوند که هر دو مورد به اعدام این عوامل اطلاعاتی منجر شد و سیا را ناچار کرد باقی ماموران خود را خارج کرده و یا محل استقرارشان را تغییر دهد.

این گزارش با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر ده‌ها مامور سیا در کشورهای مختلف کشته یا دستگیر شده‌اند، افزود: طبق نظر برخی مقام‌های اطلاعاتی، ماموران اطلاعاتی آمریکا در ایران و چین به «سرویس‌‌های امنیتی متخاصم» اطلاعاتی را ارائه کرده‌اند که به لو رفتن ماموران سیا منجر شده است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، مونیکا الفرید ویت، یکی از ماموران سابق نیروی هوایی ایالات متحده، که به ایران گریخت در سال ۲۰۱۹ از سوی آمریکا به ارائه اطلاعات به ایران محکوم شده بود. طبق این گزارش، مقام‌های ایران پس از اطمینان به الفرید از اطلاعات او استفاده کردند.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، همچنین در سال ۲۰۱۹، جری چان شینگ، مامور پیشین سازمان سیا، به اتهام ارائه اطلاعات سری به دولت چین به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

مقامات اطلاعاتی آمریکا همچنین در پیام خود اذعان کردند که سازمان سیا در سال‌های اخیر به منابع خود بیش از حد اعتماد داشته، سرویس‌های امنیتی خارجی را دست‌کم گرفته و بدون توجه کافی به «خطرهای ضدجاسوسی» در استخدام ماموران خود شتابزدگی کرده است.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید