سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با فرانس۲۴: ایران پیش‌شرطی برای بازگشت به وین ندارد

۱۴۰۰/۷/۱۳

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس۲۴ بر لغو همه تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران پس از خروج آمریکا از برجام تاکید کرد، با این حال گفت جمهوری اسلامی پیش‌شرطی برای بازگشت به مذاکرات وین ندارد.

خطیب‌زاده روز سه‌شنبه ۱۳ مهر در توییتی درباره مصاحبه‌اش نوشت: «به فرانس۲۴ گفتم به محض اتمام روند بررسی داخلی، به وین بازخواهیم گشت.»

او با تاکید بر این که «پیش‌شرطی وجود ندارد»، ادامه داد: «تنها هدف ما این است که اطمینان یابیم مذاکرات حقوق ما را تضمین می‌کند، از جمله تضمین‌های کافی درباره اینکه این بار آمریکا واقعا به توافق پایبند خواهد ماند.»

خطیب‌زاده برای شرکت در مجمع جهانی صلح نرماندی به فرانسه سفر کرده و به گزارش فرانس ۲۴ به نظر او مهم‌ترین موضوع لغو ۸۰۰ تحریمی است که آمریکا پس از خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ علیه ایران اعمال کرده است.

پیشتر و در روز ۱۰ مهر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت مذاکره‌ای که انتهایش «قهوه‌خوری» باشد به درد نمی‌خورد.

امیرعبداللهیان افزود آمریکا در جریان سفرش به نیویورک از کانال‌های مختلف سعی داشته با او ارتباط بگیرد و او به واسطه‌ها گفته اگر نیت‌ واشینگتن جدی است ۱۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد کند.

شش دور از مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین برگزار شده و این مذاکرات پس از آغاز دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شد.

هنوز تاریخ دقیقی برای دور بعدی این مذاکرات اعلام نشده است.

همزمان، یک مقام ارشد آمریکایی از سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به واشینگتن خبر داده و گفته است مقام‌های آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود خواهند گفت دولت بایدن به دیپلماسی با ایران پایبند است، اما اگر لازم باشد آماده است «راه‌های دیگر» را برای اطمینان از دست نیافتن تهران به سلاح اتمی دنبال کند.

به گزارش رویترز، این مقام ارشد که نامش فاش نشده افزود سفر ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، در روز سه‌شنبه ۱۳ مهر به دو کشور اجازه می‌دهد اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و «ارزیابی اولیه» خود را از میزان پیشرفت برنامه هسته‌ای تهران به‌روز کنند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار و اخبار ورزشی
چهره‌ها - بلژیک
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید