برگشت فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ بعد از شش ساعت قطعی: زاکربرگ هفت میلیارد دلار ضرر کرد

۱۴۰۰/۷/۱۲

فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ بعد از شش ساعت از قطعی، باردیگر در دسترس کاربران قرار گرفتند. همزمان بلومبرگ گزارش داد که در طی ساعات قطع فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ نزدیک به هفت میلیارد از ثروت مارک زاکربرگ در اثر سقوط سهام این شرکت‌ها از بین رفت.

همزمان با از کار افتادن فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ از ساعت یازده و چهل دقیقه صبح دوشنبه به وقت شرق آمریکا بیش از سه میلیارد نفر در سراسر جهان قادر به استفاده از این شبکه‌های اجتماعی نبودند.

با اینکه پس از گذشت چندین ساعت قطعی در نهایت فیس‌بوک، اینستاگرام و اواتس‌اپ دوباره فعال شدند اما همچنان گزارش‌هایی مبنی بر اختلال در کار کردن با این شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران عنوان شده است.

نیویورک تایمز به نقل از کاربران شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌آپ نوشت که فیس‌بوک مسنجر صبح دوشنبه شروع به نمایش پیام‌های خطا کرد و در عرض پنج دقیقه نیز فیس‌بوک به طور کلی از اینترنت ناپدید و دسترسی به آن امکان ناپذیر شد.

اختلال در شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌ها یک امر غیرمعمول نیست اما از کار افتادن تعداد زیادی از برنامه‌های یکی از بزرگترین شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی جهان به طور همزمان اتفاقی غیرمعمول است.

آخرین اختلال مهم در فیس‌بوک در سال ۲۰۱۹ رخ داد، زمانی که یک خطای فنی سایت‌های آن را به مدت ۲۴ ساعت تحت تاثیر قرار داد. تاکنون علت دقیق اختلال و قطع این شبکه‌های اجتماعی اعلام نشده است.

به گزارش نیویورک تایمز، بر اساس گفته کارکنان فیس‌بوک، چند ساعت پس از این حادثه، کارشناسان امنیتی فیس‌بوک همچنان در تلاش بودند تا مشکل را شناسایی کنند.

با این حال دو نفر از اعضای تیم امنیتی فیس‌بوک عنوان کردند که بعید است حمله سایبری رخ داده باشد و یک هک بتواند بر تعداد زیادی از برنامه‌ها به طور همزمان تاثیر بگذارد.

این در حالی است که کارشناسان امنیتی می‌گویند مشکل به احتمال زیاد ناشی از پیکربندی نادرست رایانه‌های سرور فیس‌بوک است که به مردم اجازه نمی‌دهد به سایت‌های دیگر آن مانند اینستاگرام و واتس‌اپ متصل شوند.

این کارشناسان گفتند هنگامی که چنین خطاهایی رخ می‌دهد ، شرکت‌ها اغلب به تنظیمات قبلی خود برمی‌گردند ، اما به نظر می‌رسد مشکلات فیس‌بوک پیچیده‌تر بوده و نیاز به به روزرسانی دستی دارد.

قطعی شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ نارضایتی زیادی را رقم زد و برخی از کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام به توییتر مراجعه کردند و هشتگ #facebookdown به سرعت ترند شد.

در پی اختلال جهانی فیس‌بوک،‌ واتس‌اپ و اینستاگرام،‌ بلومبرگ گزارش داد که ثروت شخصی مارک زاکربرگ طی چند ساعت نزدیک به هفت میلیارد دلار کم شد و به ۱۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار دلار کاهش یافت. در مجموع از ۲۲ شهریور سقوط سهام فیس‌بوک، ثروت زاکربرگ را حدود ۱۹ میلیارد دلار کم کرده است.

از سوی دیگر با قطع شدن این شبکه‌های اجتماعی ضربه‌ای به مشاغل کوچک وارد شد که برای انجام تبلیغات خود به این شبکه‌ها وابسته بودند.

غیر از این میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از فیس‌بوک و برنامه‌های آن برای ارتباط با دوستان و خانواده استفاده می‌کنند که این ارتباطات قطع شده است.

بازیکنانی که بازی خود را مستقیما در فیس‌بوک گیمینگ پخش می کنند، بیننده‌ها و مشترکین آنها، نیز روز دوشنبه گفتند که در تلاش برای یافتن جایگزین‌هایی غیر از فیس‌بوک هستند.

این در حالی است که برخی از کارکنان فیس‌بوک که به کار در دفتر بازگشته بودند نیز نتوانستند وارد ساختمان‌ها و اتاق‌های کنفرانس شوند زیرا نشان‌های دیجیتالی آنها کار نمی‌کرد.

مرکز عملیات جهانی امنیت فیس‌بوک اعلام کرد که قطع این شبکه اجتماعی یک خطر بالا برای مردم، یک خطر متوسط برای دارایی‌ها و یک خطر بالاتر برای شهرت فیس‌بوک است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید