گاردین: احتمالا یک پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا هم در عملیات کشتن سلیمانی دخیل بوده

۱۴۰۰/۷/۱۱

روزنامه گاردین با استناد به یک گزارش نوشت که احتمالا از پایگاه مخفی اطلاعاتی «منویت هیل» متعلق به نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در یورک‌شر، برای کمک به انجام حمله‌های پهپادی آمریکا از جمله حمله پهپادی برای کشتن قاسم سلیمانی استفاده شده است.

به گزارش گاردین، در این گزارش که در یک جلسه ویژه «کارزار پاسخگو کردن پایگاه منویت هیل» ارائه شده، این پایگاه به عنوان «یک پایگاه خارجی آژانس امنیت ملی آمریکا» عمل کرده است.

بارنابی پیس، خبرنگار تحقیقی، در این گزارش اعلام کرده که کارکنان آمریکایی و بریتانیایی مستقر در این پایگاه، «خارج از کنترل و پاسخگویی عمومی» فعالیت می‌کنند.

پایگاه منویت هیل گرچه رسما به عنوان پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا فعالیت می‌کند، اما همچنین بزرگترین پایگاه آژانس امنیت ملی آمریکا در خارج از مرزهای این کشور به شمار می‌رود و ششصد آمریکایی در آن کار می‌کنند.

در این گزارش خواسته شده که هرگونه فعالیت نظامی آمریکا یا آژانس امنیت ملی آمریکا در منویت هیل باید تحت نظر بریتانیا صورت گیرد.

انتشار این گزارش در حالی است که به تازگی ژنرال تامیر هیمن، رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (آمان)، نیز در مصاحبه با رسانه‌های این کشور گفت کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، پس از آن صورت گرفت که اسرائیل اطلاعاتی درباره نقشه‌های سلیمانی به آمریکا داد.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس بامداد ۱۳ دی ۹۸ در محوطه بیرونی فرودگاه بغداد مورد حمله هوایی آمریکا قرار گرفتند و کشته شدند.

خلاصه خبرها
امروز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید