پیمان جبلی، معاون پیشین سعید جلیلی، رییس سازمان صدا و سیما شد

۱۴۰۰/۷/۷

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیمان جبلی را به عنوان رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی منصوب کرد.

جبلی جانشین عبدالعلی علی‌عسگری شد که پنج سال پیش و در پی استعفای محمد سرافراز به ریاست صدا و سیما رسید. با انتصاب جبلی، علی عسگری را می‌شود رییس تک دوره‌ای صدا و سیما قلمداد کرد. حالا پیمان جبلی هشتمین رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

خامنه‌ای در حکم ریاست جبلی بر صدا و سیما که روز چهارشنبه هفتم مهرماه منتشر شد، جبلی را دارای «صلاحیت دینی و انقلابی، و تخصص و تجربه طولانی در مدیریت‌های سازمان صداوسیما، و آگاهی از ماهیت و عملکرد و وظایف رسانه ملی» توصیف کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه این حکم تاکید کرد«هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هایی است که باید با ارتقاء سرمایه انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید.»

پیمان جبلی که سال ۱۳۴۵ در تهران متولد شده، سال‌ها در صدا و سیمای جمهوری اسلامی فعالیت کرده است. او دانش آموخته دانشگاه «امام صادق» بوده و مدرک دکترای فرهنگ و ارتباطات را از این دانشگاه دریافت کرده است.

جبلی قبل از ریاست صداوسیما، مناصبی از جمله معاون سیاسی (خبر) صداوسیما، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیر دفتر شبکه العالم در بیروت، رییس شبکه پرس‌تی‌وی و معاون رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی را عهده‌دار بوده است.

شاید بتوان جبلی را یکی از پرحاشیه‌ترین روسای سازمان صدا و سیما قلمداد کرد. اظهار نظرات و سوابق او بر این حاشیه‌ها دامن می‌زنند.

جبلی در مراسمی که سال ۹۹ و به مناسبت سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی در صدا و سیما برگزار شد گفت: «یک سال است که صدای گرم و دلنشین سلیمانی را نشنیده‌ایم… اگر روزی قاسم سلیمانی را دشمنان بهتر و بیشتر از دوستان می‌شناختند امروز همه دنیا از سلیمانی می‌گویند. امروز قاسم سلیمانی خود یک علم و مکتب است.»

او در همین همایش وظیفه صدا و سیما را «معرفی بعد رسانه‌ای مکتب سلیمانی» دانسته بود. جبلی دوم مهر نیز مساله اصلی در صدا و سیما را «رساندن گفتمان انقلاب به آنتن» توصیف کرد.

رییس جدید صدا و سیما سال ۱۳۹۳ در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته بود: «پشتیبانی اصلی از حزب‌الله و حماس برای مقاومت را دو کشور مهم ایران و سوریه تامین کردند.»

از جمله اقدامات جبلی راه‌اندازی شبکه العالم سوریه بود که حالا بیش از دو سال از تاسیس آن می‌گذرد. جبلی اوایل سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگویی که با خبرگزاری مهر داشت گفت یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی شبکه العالم سوریه و یکی از عواملی که «انگیزه ما را برای راه اندازی این شبکه چند برابر کرد» تاکیدات قاسم سلیمانی «برای حفظ دستاوردهای جبهه مقاومت بود».

اما شاید یکی از بزرگ‌ترین حواشی مربوط به جبلی را باید موضوع مذاکرات وین و منبع آگاهی که اخبارش از طرف دولت حسن روحانی تکذیب می‌شد دانست. اواخر دولت روحانی و زمانی که عباس عراقچی مشغول مذاکرات بازگشت به برجام در وین بود، چند مرتبه صدا و سیما اخباری به نقل از یک منبع آگاه در پرس‌تی‌وی منتشر کرد که بلافاصله تکذیب شد.

عراقچی، معاون وقت وزیر خارجه و رییس تیم مذاکره‌کننده ایران در وین، حتی یک بار در توییتر نوشت که نمی‌دانم «منبع مطلع» پرس تی‌وی در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.

پس از آنکه نام جبلی به عنوان رییس احتمالی صدا و سیما مطرح شد، محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا گفت منبع آگاه پرس تی وی که خبرها درباره مذاکرات وین را منتشر می‌کرد، پیمان جبلی است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
هت تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید