سه درصد قرارداد بازیکنان به فدراسیون فوتبال می‌رسد، قرارداد مشاور رسانه و داوری ممنوع شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

سازمان لیگ فوتبال ایران قوانین جدید نقل‌وانتقالاتی فصل جدید را به باشگاه‌ها ابلاغ کرده که بر اساس آن در ادامه اجرای یک قانون جدید، سه درصد قرارداد بازیکنان باید به فدراسیون داده شود. همچنین برای جلوگیری از رخ‌دادن فساد مس رفسنجان، به‌کارگیری مشاور رسانه و داوری ممنوع شده است.

در همین رابطه ایسنا گزارشی منتشر کرده و تغییرات و نکات مهم این دستورالعمل را بررسی کرده که در ادامه بخش‌های مختلف آن را می‌خوانید؛

افزایش درآمد فدراسیون فوتبال از قراردادها

یکی از مهم‌ترین‌ترین تغییرات مربوط به بند ماده ۱۶ این دستورالعمل است. در این ماده آمده است: باشگاه‌های لیگ برتری باید ۳ درصد از کل مبلغ قرارداد بازیکنان و کادر فنی خود را کسر و به عنوان حق عضویت به حساب فدراسیون فوتبال واریز کنند. این درحالی است که فصل قبل این حق عضویت ۲.۵ درصد از کل قراردادها بود. البته چند سالی است بازیکنان و مربیان نسبت به کسر این مبلغ از قراردادشان و واریز به حساب فدراسیون فوتبال معترض هستند و می‌پرسند فدراسیون فوتبال چه خدماتی به آنها می‌دهد که در ازای آن، این پول به حساب آنها واریز می‌شود؟

کاهش ۵ درصدی آپشن قراردادها

یکی دیگر از تغییرات دستورالعمل حاکم بر قراردادهای امسال نسب به پارسال، مربوط به آپشن‌های قراردادهاست. ماده ۱۹ دستورالعمل آمده که در تعهد مالی باشگاه نسبت به بازیکن و مربیان، جمع میزان آپشن‌ها نمی‌تواند بیشتر از ۲۰ درصد باشد. این درحالی است که پارسال باشگاه‌ها می‌توانستند تا ۲۵ درصد کل مبلغ قرارداد را به عنوان آپشن به قرارداد اضافه کنند.

هواداران متمول باید شفاف شوند

نکته جالب دیگر در این دستورالعمل بند جدیدی است که در ماده ۴۵ آورده شده است. در بند ۳ ماده ۴۵ نوشته شده: «هر گونه دریافتی نقدی و غیرنقدی از هواداران باشگاه‌ها، به نحو شفاف و با فرآیند صحیح و رعایت مقررات الزام‌آور باید در صورت‌های مالی باشگاه به ثبت برسد. بدیهی است دریافت این مبالغ تاثیری در سقف بودجه ابلاغی ندارد.» این یعنی سازمان لیگ راه کمک‌های هواداری را باز گذاشته، اما صراحتا عنوان کرده این کمک‌ها مازاد بر سقف بودجه حساب نمی‌شود. به عبارت دیگر اگر باشگاهی از حضور یک هوادار متمول بهره می‌برد، مبالغ پرداختی از سوی او را می‌تواند دریافت کند، اما باز هم به اندازه سقف بودجه‌ تعیین شده از سوی سازمان لیگ باید هزینه کند، نه بیشتر. این نکته احتمالا باعث می‌شود که باشگاه‌ها به سمت شفاف‌سازی در رابطه با کمک‌های هواداران‌شان نروند.

۳ ماده مهم در راستای مبارزه با فساد

پس از به جریان افتادن پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان، مواردی مطرح شد که فدراسیون فوتبال در راستای جلوگیری از تکرار آن موارد، مفادی را در دستورالعمل حاکم بر قراردادها ذکر کرده است که در ادامه می‌خوانید:

ماده ۵۳: باشگاه حق به کارگیری اشخاص با عناوینی همانند مشاور داوری ندارند.

ماده ۵۴: باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر صرفا مجاز به به‌کارگیری مدیر رسانه، مسوول روابط عمومی و مشاور فرهنگی هستند و به‌کارگیری عناوینی مانند مشاور رسانه ممنوع است.

ماده ۵۵: درج شرطی در قرارداد باشگاه با بازیکن و مربی متضمن تعهد باشگاه به اعطای امتیاز یا پرداخت وجهی به بازیکن در صورت دعوت شدن به تیم ملی ممنوع است و چنین شرطی فاقد اعتبار است.

ماده ۵۶: پرداخت هرگونه هدیه (نقدی و غیرنقدی) به هر میزان و به هر شکل به مسوولان و مجریان برگزاری مسابقات و همچنین کلیه کارکنان و مرتبطین با فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ، مطلقا ممنوع بوده و در صورت تخطی از این امر خاطیان جهت اتخاذ تصمیم علاوه بر ارکان قضایی فدراسیون فوتبال، در صورت اقتضا به مراجع ذی‌صلاح معرفی می‌شوند.

الزام تیم‌داری در بخش زنان

ماده ۲۷: با توجه به الزام کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص صدور مجوز حرفه‌ای، باشگاه‌ها مکلف به دارا بودن تیم‌های بانوان در سطح کشوری و استانی هستند.

انحصاری شدن حقوق تبلیغاتی لیگ برتر

ماده ۴۱: مستند به ماده ۴ آیین‌نامه سازمان لیگ و بند ۱ و ۲ ماده ۲۲ آیین نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و دسته اول فوتبال ایران، سازمان لیگ می‌تواند اقدام به عقد قراردادهای تجاری نماید و این قراردادها از سوی باشگاه‌ها لازم‌الاجرا است و تا زمانی که باشگاه‌ها در لیگ برتر حضور دارند باید آن را رعایت کنند. کلیه حقوق تبلیغات در ورزشگاه‌ها متعلق به سازمان لیگ است.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها