تاکید فعالان مدنی و خانواده‌های داده‌خواه بر تحریم انتخابات

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

شماری از فعالان مدنی و خانواده‌های دادخواه در پیام‌هایی بر تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کردند. آنها با بیان اینکه تنور انتخابات نمایشی با تبلیغات گرم نمی‌شود، تاکید کردند که با وجود جمهوری اسلامی فردایی برای ایران وجود نخواهد داشت.

سپیده رشنو، نویسنده و فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، هم‌ز‌مان با نزدیک شدن زمان رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری، در اینستاگرام خود نوشت: «برای ایران و مردمانش هیچ فردایی با جمهوری اسلامی وجود ندارد. با هر مترسکی همچنان گلوله‌ها در تفنگ است. تغییر همیشه با اراده و مقاومت مردم همراه بوده و هست.»

گل‌جهان اشرف‌پور، مادر اکبر محمدی فعال دانشجویی جان‌باخته در زندان نیز در پیامی از بیمارستان ضمن اشاره به اختیار نداشتن ریاست‌جمهوری از شهروندان خواست که در انتخابات شرکت نکرده و «در تمامی روز انتخابات در خانه‌های خود بنشینند» و «در شعبده بازی‌های انتخاباتی خامنه‌ای حضور پیدا نکنند.»

آتش شاکرمی، خاله نیکا شاکرمی، نوجوان معترض کشته‌شده توسط ماموران جمهوری اسلامی، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود با تاکید بر اینکه تنور انتخابات نمایشی با تبلیغات گرم نمی‌شود، نوشت: «ملت هیزم این تنور نیستند. دست تک‌تک عوامل حکومت تا آرنج در خون بچه‌های ملت است.

مولوی عبدالله کُرد، امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان هم با اشاره به تبعیض‌های موجود علیه مردم بلوچ و جامعه اهل سنت اعلام کرد: «ما برای ثواب رای نمی‌دهیم و خواسته‌هایی داریم که برطرف نشده و بنابراین در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست دولت شرکت نخواهیم کرد.»

او با بیان اینکه ما جامعه اهل سنت در مرزهای ایران کشته داده‌ایم در کدام دولت وزیر و استاندار اهل سنت داشته‌ایم که بخواهیم در انتخابات شرکت کنیم، گفت: «ما وظیفه داریم از تریبونی که مردم به ما داده‌اند مطالبات آنها را بیان کنیم و حرف و خواسته مردم را مطرح کنیم.»

فواد چوبین، از اعضای خانواده‌های دادخواه در حساب ایکس خود نوشت: «فراموش نمی‌کنیم آبان ۱۴۰۱ مامورهای جمهوری اسلامی ما را به گلوله بستند، آرتین رحمانی دست‌خالی را با تیر جنگی کشتند. با دیدن این جنایات ما در سیرک انتخابات شرکت نمی‌کنیم و به هیچ‌کدام از شش خونشور خامنه‌ای رای نمی‌دهیم..»

در روزهای گذشته بسیاری از دانشجویان، فرهنگیان، فعالان سیاسی و مدنی و زندانیان سیاسی در ایران با نوشتن نامه و امضای بیانیه‌های مختلف از مردم خواسته‌اند از شرکت در انتخابات نظام پرهیز کنند.

روز شنبه دوم تیرماه ۵۲۰ نفر از فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای مشترک با اعلام اینکه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را در حل مشکلات بی‌نتیجه و «از همه بدتر»، عامل افزایش مشروعیت و انگیزه سرکوب بیشتر مطالبه‌گران و معترضان می‌دانند، اعلام کردند در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی نیز روز شنبه دوم تیر در نامه‌ای از زندان اوین اعلام کرد «در انتخابات غیر‌قانونی حکومت سرگوب‌گر و نامشروع» شرکت نخواهد کرد.

پیش از این و در روز ۲۷ خرداد، گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای از زندان اوین، اصلاح‌طلبان را برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات شماتت کرد و این رویکرد را خیانت نامید.

او در متنی که در حساب‌هایش در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، نوشت: «اصلاح‌طلبان بدانند ما مردم ایران خیانتشان را از روز نخست به خاطر داریم و از یاد نمی‌بریم.»

پس از آن محبوبه رضائی، زندانی سیاسی،‌ در نامه‌ای از زندان اوین با بیان اینکه اگر در حکومت‌های دیکتاتوری و توتالیتر انتخابات تاثیرگذار بود، قطعا حق انتخاب به مردم داده نمی‌شد، تاکید کرد جمهوری اسلامی هیچ مشروعیتی ندارد و انتخابات شرط‌بندی بر اسب بازنده‌ حکومت و تکرار اشتباهات پیشین است.

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری که در ایران اعدام‌ شد نیز در پاسخ به ایران‌اینترنشنال درباره دلیل شرکت نکردن در انتخابات، با برشمردن جنایات جمهوری اسلامی همچون کشتن معترضان و زندانی کردن و اعدام مخالفان گفت: «من رای نمی‌دهم چون جنایات این رژیم را فراموش نکرده‌ام.»

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با وجود کارزارهای تحریم و تاکید شهروندان و کاربران رسانه‌های اجتماعی بر مشارکت نکردن در آن، روز هشتم تیر برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها