ارتش آمریکا ادعای حوثی‌ها را درباره حمله به ناو هواپیمابر آیزنهاور، قویا رد کرد

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، شنبه دوم تیر ماه ادعای حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی را درباره حمله موفق به ناو هواپیمابر آمریکایی دوایت آیزنهاور در دریای سرخ، قویا رد کرد.

ساعاتی پیش‌تر، حوثی‌ها بدون اشاره به هیچ جزییاتی اعلام کرده بودند به این ناو هواپیمابر رده نیمیتز که با سوخت هسته‌ای کار می‌کند حمله کرده‌اند و به اهداف خود دست یافته‌اند.

ناو هواپیمابر آیزنهاور که طی هشت‌ماه حضور در منطقه نقش نقطه ثقل نیروهای آمریکا در درگیری‌های کنونی را به عهده داشته، در حال بازگشت به پایگاه خود در ایالت ویرجینیا است. به گفته نیروی دریایی آمریکا، این ناو طی این مدت سنگین‌ترین درگیری‌هایش را از زمان جنگ جهانی دوم تجربه کرد.

قرار است ناو هواپیمابر تئودور روزولت جایگزین ناو آیزنهاور در منطقه شود. ناو تئودور در حال حاضر در میانه افزایش تنش‌های کره شمالی با کشورهای همسایه‌اش، برای حضور در یک رزمایش مشترک با کره جنوبی و ژاپن، در بندر بوسان کره جنوبی حضور دارد.

حوثی‌ها همچنین گفته بودند علاوه بر ناو هواپیمابر آیزنهاور، با یک موشک به طور مستقیم یک کشتی تجاری به نام ترنسورد نویگیتور را در دریای عمان هدف قرار داده‌اند.

حوثی‌ها شنبه دوم تیر نیز اعلام کردند در عملیاتی مشترک با شبه‌نظامیان عراقی چهار کشتی را در بندر حیفا در شمال اسرائیل هدف قرار داده‌اند.

در همین حال، سنتکام گفت حوثی‌ها سه موشک بالستیک ضدکشتی را به سمت خلیج عدن شلیک کردند، اما این حمله‌ها هیچ آسیب جانی و خسارتی به همراه نداشت.

سنتکام همچنین اعلام کرد نیروهای ایالات‌متحده طی ۲۴ ساعت گذشته سه شناور بدون سرنشین حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی را در دریای سرخ منهدم کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا با اشاره به اینکه ادامه رفتارهای مخرب حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ثبات منطقه و امنیت دریانوردی در دریای سرخ و خلیج عدن را تهدید می‌کند گفت اگرچه حوثی‌ها ادعا می‌کنند که این حمله‌ها را در دفاع از مردم غزه انجام می‌دهند، اما اقدام‌های آنها در واقع جان غیرنظامیان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد.

ادامه حمله‌های حوثی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که همین هفته کشتی تجاری تیوتر متعلق به یونان، در اثر حمله حوثی‌ها در دریای سرخ غرق شد. پیشتر در ماه مارس نیز کشتی روبیمار با پرچم بلیز در حمله حوثی‌ها در دریای سرخ غرق شده بود.

از زمان آغاز درگیریهای منطقه و شروع حمله‌های حوثی‌ها در ماه نوامبر، این گروه علیه کشتی‌هایی که به صورت مشخص در نظر گرفته، بیش از ۶۰ حمله انجام داده است. در این حمله‌ها چهار دریانورد کشته شده‌اند، یک کشتی به گروگان گرفته شده و دو کشتی هم غرق شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها