پارلمان کانادا با تصویب طرح «توماج» خواستار تحریم ۳۱ قاضی و دادستان در ایران شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

پارلمان کانادا، روز دوشنبه ۲۸ خرداد، طرح قانونی «توماج» را که از سوی گروه کالکتیو عدالت برای ایرانیان ارائه شده بود، بدون هیچ رای مخالفی تصویب کرد. بر اساس طرح توماج ۳۱ تن از قضات، دادستان‌ها و بازپرسان دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‎‌های کانادا قرار می‌گیرند.

یکی از اعضای گروه کالکتیو عدالت برای ایرانیان که نخواست نامش برده شود، در گفتگو با ایران‌اینترنشنال گفت که این طرح که به نام توماج صالحی، رپر معترض زندانی تدوین شده، دولت و وزیر امور خارجه کانادا را موظف می‌کند تا نام قضات و بازجویانی را که بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از وکلا و فعالان مدافع حقوق بشر در سرکوب حقوق شهروندان و معترضان بازداشت شده در شهرهای مختلف ایران نقش دادشته‌اند، به‌طور رسمی در فهرست تحریم‌های دولت کانادا قرار دهد.

او گفت طرح قانونی توماج با هدف تحت فشار قرار دادن دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به پارلمان کانادا ارائه شد.

به این ترتیب، این قضات، دادستان‌ها و بازپرسان دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، از جمله از اقامت در کانادا و یا سفر به این کشور منع می‌شوند.

در این طرح با تاکید بر اینکه مجلس کانادا، حکم اعدام توماج صالحی، هنرمند ایرانی و منتقد سرشناس رژیم ایران را محکوم می کند، گفته شده است که مجلس از دولت کانادا می‌خواهد که تحریم‌های هدفمندی را علیه ۳۱ قاضی، دادستان و بازپرس دادگاه‌های انقلاب اسلامی در ایران که در فهرست «توماج» قرار دارند، اعمال کند.

در متن طرح قانونی توماج آمده است که این افراد مسئول محاکمه‌های ساختگی، شکنجه و رفتار غیرانسانی با معترضان ایرانی هستند.

پارلمان کانادا همچنین در این طرح آپارتاید جنسیتی، نقض آزادی‌های مدنی، کشتار، ارعاب و اعمال خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را محکوم و بر حمایت بی قید و شرط خود از ایرانیانی که از حقوق بشر و دموکراسی به عنوان بخشی از جنبش زن، زندگی، آزادی حمایت می کنند، تاکید کرده است.

پیش از ارائه این طرح در صحن پارلمان کانادا، نازنین افشین‌جم و تارا از گروه کالکتیو عدالت برای ایرانیان، علی احساسی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان کانادا، هدر مک فیرسون از حزب نئور دموکرات و سناتور مستقل ژولی میویل دشن در کنفرانسی خبری درباره این طرح و اهمیت آن سخن گفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها