رهبران گروه ۷: آژانس‌‌های سازمان ملل باید بدون مانع به کار در غزه ادامه دهند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

رهبران گروه هفت در بیانیه‌ پایانی نشست دو روزه خود در ایتالیا تاکید کردند آژانس امداد و اقدامات سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) و سایر آژانس‌ها و شبکه‌های توزیع کمک‌های سازمان ملل در غزه باید بتوانند بدون مانع و به شکل موثر ماموریت‌ها و وظایف خود را به انجام برسانند.

مراکز مختلف متعلق به آنروا که تقریبا تمام کمک‌ها به غزه را هماهنگ می‌کند، از آغاز جنگ غزه بارها هدف موشک‌ها و جنگنده‌های اسرائیل قرار گرفته است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل با اشاره به این‌که کشورش پنج بار به مدارس و تاسیسات آنروا حمله کرده است، مدعی شده این مکان‌ها به محل استقرار اعضای حماس بدل شده است.

آنروا به عنوان نخستین آژانس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد تا از پناهندگانی که هنگام تشکیل اسرائیل از خانه‌های خود رانده شدند، یا مجبور به ترک محل زندگی خود شدند امدادرسانی کند.

رهبران گروه هفت در بیانیه‌ پایانی خود از همه طرف‌ها خواستند که «عبور سریع و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان نیازمند» در غزه، به ویژه زنان و کودکان را تسهیل کنند.

بر اساس این بیانیه، هفت کشور صنعتی دنیا «تضمین دسترسی بشردوستانه به شکل کامل، سریع، امن و بدون مانع به غزه و ارسال کمک‌ها از طریق همه نقاط عبور زمینی مربوطه، از جمله گذرگاه رفح و همه مسیرهای دریایی، از جمله بندر اشدود یک اولویت مطلق باقی می‌ماند.»

در این بیانیه، رهبران گروه هفت همچنین نگرانی خود را از «تعداد غیرقابل قبول تلفات غیرنظامیان» در جنگ تکرار کرده‌ و بار دیگر از آتش‌بس و توافق برای آزادی گروگان‌ها حمایت کرده‌اند.

در بیانیه گروه هفت با اشاره به نگرانی عمیق بابت پیامدهای عملیات زمینی جاری در رفح بر جمعیت غیرنظامی و احتمال یک حمله نظامی تمام عیار که پیامدهای فجیع بیشتری برای غیرنظامیان در پی خواهد داشت، از دولت اسرائیل خواسته شده از انجام چنین حمله‌ای خودداری کند.

در بیانیه گروه هفت به تنش‌ها در کرانه باختری و خشونت شهرک‌نشین‌های افراطی هم پرداخته شده و گفته شده «افزایش خشونت‌ شهرک‌نشینان افراطی علیه فلسطینیان را که امنیت و ثبات در کرانه باختری را تضعیف می‌کند و چشم‌انداز صلح پایدار را تهدید می‌کند، محکوم می‌کنیم.»

سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام به بیانیه گروه هفت واکنش نشان داد و گفت: «اسرائیل و هم‌پیمانان گروه هفت آن باید حرف‌هایشان را به عمل درآورند، پیشنهادات خود را اجرا کنند، نیروهای اسرائیلی را از غزه خارج کنند و به اشغال پایان دهند. امیدها باید به واقعیت تبدیل شوند، زمان صحبت کردن تمام شده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها