فضاپیمای استارلاینر روز ۲۲ تیر به زمین برمی‌گردد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

ناسا روز جمعه ۲۵ خرداد اعلام کرد فضاپیمای بوئینگ استارلاینر در دوم تیر ۱۴۰۳ به زمین بازمی‌گردد. به گفته ناسا، زمان بیشتری به‌منظور نهایی کردن برنامه‌ریزی برای این فرآیند پیچیده لازم است.

خبرگزاری رویترز در مطلبی به نقل از ناسا نوشت پیش‌تر تاریخ‌های ۲۵ و ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ به عنوان زمان بازگشت فضانوردان به زمین اعلام شده بود.

این تغییر برنامه پس از آن انجام می‌شود که فضاپیمای استارلاینر با نشت هلیوم مواجه شد و نتوانست مراحل اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS را به درستی طی کند.

به همین دلیل، بوئینگ اولین تلاش خود را به دلیل عملکرد نادرست رانشگرهای کنترل واکنش متوقف کرد.

ناسا و بوئینگ اعلام کردند: «زمان اضافی به تیم اجازه می‌دهد تا برنامه‌ریزی و عملیات خروج را نهایی کند، در حالی که فضاپیما برای سناریوهای بازگشت اضطراری خدمه در چارچوب قوانین پرواز آزاد است.»

برنامه پرتاب فضاپیمای استارلاینر در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به دلایل فنی چند بار به تعویق افتاده بود.

در نهایت روز ۱۷ خرداد امسال بوچ ویلمور و سونی ویلیامز، فضانوردان استارلاینر وارد ایستگاه فضایی شدند.

ماه گذشته اولین نشت هلیوم در این فضاپیما کشف شد که بعدا از سوی مقامات نادیده گرفته شد. آن‌ها تصمیم گرفتند که سفر استارلاینر را به ایستگاه فضایی بین‌المللی به تاخیر نیندازد.

تیم‌های فنی تاکنون پنج نشت حیرت‌انگیز هلیوم را در استارلاینر کشف کرده‌اند که هر کدام نشان‌دهنده مشکلات اساسی و خطرآفرین در این سفینه فضایی است.

گاز هلیوم در سیستم‌های رانشگر فضاپیماها استفاده می‌شود تا به رانشگرها امکان حرکت شتاب‌دار بدهد.

تا پیش از اعلام امروز ناسا، بوئینگ در حال ارزیابی تاثیرات پنج نشتی کوچک در منیفولدهای هلیوم ماژول خدمات در باقی‌مانده ماموریت بود.

مهندسان به این نتیجه رسیده‌اند که این کپسول برای ماموریت بازگشت خود مقدار زیادی هلیوم خواهد داشت؛ تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از مقداری که برای مانور در خلاء نزدیک فضا نیاز دارد.

بوئینگ هم توضیح داد تمام تمهیدات لازم را به کار بسته تا از هدر رفتن هلیوم از مخازن جلوگیری شود.

قرار است دو فضانوردی که در انتظار بازگشت به زمین‌اند در روزهای آینده در یک پیاده‌روی فضایی شرکت کنند.

اگر این ماموریت استارلاینر با موفقیت و بدون حادثه به پایان برسد، با وجود رقیبی مانند اسپیس ایکس، سرنوشت پروژه‌های فضایی بوئینگ در آینده با چالش‌های زیادی مواجه می‌شود.

قرار بود اگر پرواز خدمه استارلاینر به خوبی پیش برود، این فضاپیما مجوز پرواز شش ماهه ماموریت‌های سرنشین‌دار را به ایستگاه فضایی بین‌المللی و از آنجا به زمین ​​دریافت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چند چند
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها