چراغ سبز القاعده و خامنه‌ای به معترضان چفیه‌پوش در دانشگاه‌های آمریکا

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۲

افزایش اعتراضات ضداسرائیلی در دانشگاه‌های آمریکا با حمایت‌هایی از سوی گروه القاعده و علی خامنه‌ای مواجه شد. این حمایت‌ها که در قالب بیانیه و نامه منتشر شد، موجی از انتقادات و نگرانی‌ها را در میان مقامات آمریکایی و جامعه دانشگاهی این کشور برانگیخت.

القاعده که غرب از آن با عنوان «گروه تروریستی» یاد می‌کند و رهبر جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه، از معترضان ضداسرائیلی در دانشگاه‌های ایالات متحده حمایت و قدردانی کردند.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در مقاله‌ای به حمایت‌ گروه‌های «گروه‌های تروریستی و افراطی» از اعتراضات ضداسرائیلی دانشجویی در آمریکا پرداخت.

این نشریه نوشت اگر پس از پایان اعتراضات با «معترضِ ضداسرائیلی ناامیدی» در محوطه دانشگاه برخورد کردید به او بگویید که «روحیه خود را حفظ کند»؛ چون هدایای فارغ‌التحصیلی از طرفِ «دو عموی سپاسگزار و قدرشناس» یعنی القاعده و خامنه‌ای از طریق پست برای آن‌ها ارسال شده‌ است.

در بیانیه القاعده که روز سوم خرداد منتشر شد، این گروه ضمن حمایت از «ترور و بریدن سر کافران صهیونیست»، از معترضان در دانشگاه‌های آمریکا تقدیر کرد.

در این بیانیه آمده ‌است: «این دانشجویان با اشغالگری و اعتراضاتشان، مخالفت خود را با نسل‌کشی جاری در غزه آشکارا بیان کرده‌اند.»

این بیانیه افزود که جوانان مسلمان «وظیفه قانونی و الهی» دارند تا با کشتن اسرائیلی‌ها در هرجا که یافت می‌شوند، جهاد کنند.

وال استریت ژورنال به کنایه نوشت هرچند اسامه بن لادن برای ارسال این پیام در دسترس نیست، اما بدون شک به آنها افتخار می‌کند.

قبل از انتشار این بیانیه، کیمانی جیمز، رهبر معترضان دانشگاه کلمبیا، نیز گفته ‌بود «صهیونیست‌ها لیاقت زندگی کردن را ندارند» و «باید شاکر باشند که برای کشتن آن‌ها اقدام نکرده‌ام».

وال استریت ژورنال در ادامه افزود خامنه‌ای نامه‌ای را به تاریخ پنجم خرداد و با این مضمون منتشر کرد: «جوانان عزیز دانشجو در ایالات متحده آمریکا؛ این، پیام هم‌دلی و هم‌بستگی ما با شماست. شما اکنون در طرف درست تاریخ که در حال ورق خوردن است، ایستاده‌اید.»

از نگاه این نشریه، در واقع خامنه‌ای این دانشجویان معترض را «احمق‌های مفیدی» می‌خواند که در «کنار او» ایستاده‌اند.

خامنه‌ای در ادامه این نامه نوشت: «اکنون شما بخشی از جبهه مقاومت را تشکیل داده‌اید».

وال استریت ژورنال نوشت: «آیا او اشتباه می‌کند؟ آیا دانشجویان آمریکایی که «همه چشمانشان به رفح» است، اما حتی نمی‌دانند رفح کجای نقشه قرار دارد، به اندازه موشک‌های حزب‌الله در استراتژی بقای حماس نقش دارند؟»

خامنه‌ای همچنین از «همراهی و پشتیبانی اساتید» با این دانشجویان تقدیر کرد و گفت این امر می‌تواند آرامشی در برابر «شدت عمل پلیسی دولت» به همراه داشته ‌باشد.

خامنه‌ای که نسل‌های معترض دانشجویی را به دست نیروهای امنیتی به طرز وحشیانه‌ای سرکوب کرده، موعظه خود را این‌چنین به پایان می‌رساند: «درس قرآن به ما مسلمانان و به همه مردم جهان، ایستادگی در راه حق است. توصیه می‌کنم با قرآن آشنا شوید.»

وال استریت ژورنال از موعظه خامنه‌ای این چنین تعبیر کرد که برای «افراطی‌ها» احترام به اندیشه‌های گوناگون معنی ندارد.

حمایت علنی گروه القاعده و رهبر جمهوری اسلامی از معترضان ضداسرائیلی در دانشگاه‌های آمریکا نگرانی‌هایی جدی به همراه داشته ‌است.

به نوشته وال استریت ژورنال، این امر نشان‌دهنده نفوذ و گسترش افکار رادیکال در میان بخشی از جوانان است که می‌تواند موجب سوءاستفاده احتمالی این گروه‌ها از جنبش دانشجویی برای پیشبرد اهداف «خشونت‌آمیز و تروریستی‌شان» باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها