سهم اندک گیمرهای زن از صنعت میلیارد پوندی ورزش‌های الکترونیکی

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

با این‌که ۴۷ درصد از گیمرها زن هستند اما تنها پنج درصد از آنان در صنعت پول‌ساز و میلیاردی بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی بریتانیا به سطح حرفه‌ای می‌رسند.

علاوه بر تعداد قابل توجه گیمرهای زن، ۳۵ درصد از طرفداران ورزش‌های الکترونیکی را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

صنعت در حال رشد ورزش‌های الکترونیکی در بریتانیا ارزشی معادل ۱/۵ میلیارد پوند دارد و با برگزاری تورنمنت‌های میلیون‌پوندی در لندن، این رقم رو به افزایش است.

نشریه استاندارد در همین زمینه، با چند تن از کسانی که برای ایجاد تغییر در صحنه بازی‌های حرفه‌ای لندن می‌جنگند گفت‌وگو کرد.

بر اساس این گزارش، آزار و اذیت جنسی یکی از دلایل عمده این نابرابری است. ۴۰ درصد از گیمرهای زن اعلام کردند هنگام بازی چندنفره، مورد آزار گیمرهای مرد قرار می‌گیرند و ۲۸ درصد نیز آزار جنسی را تجربه کرده‌اند.

چنین آماری باعث می‌شود برخی زنان از ورزش‌های الکترونیکی دوری کنند. با این حال، برخی سازمان‌ها و گیمرها در تلاش برای تغییر این وضعیت هستند. یکی از این افراد، آنا اِف‌یو‌تی (AnnaFUT) است؛ یک سازنده ۲۵ ساله محتوای مرتبط با فوتبال در بازی‌های ویدیویی.

آنا که از یک سال پیش به تیم حرفه‌ای انجمن ورزش‌های الکترونیکی پیوسته، از کمبود نمایندگی زنان در سطوح حرفه‌ای شگفت‌زده است.

از نظر آنا یکی از چالش‌ها، کمبود مسابقات ویژه زنان و فقدان حمایت از استعدادهای آنان است.

سازمان‌دهندگان کوچک مسابقات، تمایل چندانی به پرورش و حمایت از گیمرهای زن ندارند. اما آنا معتقد است زنان می‌توانند در همان سطح مردان رقابت کنند و باید فرصت‌های مشابهی برای حضور در سطوح بالا داشته ‌باشند.

خوشبختانه آکادمی‌ها و شرکت‌ها شروع به توجه به این موضوع کرده‌اند.

جاسمین اسکی، مدیرعامل انجمن صنفی ورزش‌های الکترونیک تلاش می‌کند تا زنان بیشتری را به این نوع از ورزش‌ها در سطح حرفه‌ای جذب کند.

او و تیمش برنامه‌های آموزشی در زمینه مقابله با سوءاستفاده آنلاین را اجرا کرده‌اند و در راه‌اندازی مسابقات ویژه زنان در بازی‌هایی همچون راکت لیگ، مسابقات اتومبیل‌رانی شبیه‌سازی شده و فوتبال الکترونیکی نقش داشته‌اند.

یکی دیگر از ابتکارات، برنامه PowerUp شرکت مخابراتی EE است که در سال نخست خود، به شش گیمر حرفه‌ای زن مشتاق آموزش داده ‌است.

هدف نهایی این برنامه، پیوستن شرکت‌کنندگان به تیم GIANTX Valorant است.

بخش مهمی از این برنامه، افزایش اعتماد به نفس دختران و آموزش مکانیسم‌های مقابله با سوء‌استفاده است.

علاوه بر این موارد، اخیرا مسابقاتی ویژه زنان همراه با جوایز نقدی و فرصت قرارداد حرفه‌ای برگزار شده است.

روبی پلیز (RubyPlays)، یکی از بهترین بازیکنان زن فورتنایت معتقد است چنین مسابقاتی می‌تواند زمینه را برای حضور زنان در مسابقات اصلی و رقابت با مردان فراهم کند.

اگرچه نمایندگی زنان هنوز یک دغدغه در این صنعت است، اما گفت‌وگوها و فرصت‌های بیشتری برای حضور آنان ایجاد شده است و زنان احساس تعلق بیشتری به این جامعه می‌کنند.

با وجود این نشانه‌های امیدوارکننده، نمایندگی زنان هنوز یک دغدغه اصلی در صنعت ورزش‌های الکترونیکی محسوب می‌شود.

جاسمین اسکی معتقد است اگرچه کل صنعت هنوز متوجه این موضوع نشده، اما بدون شک در رادار تیم‌ها و برندهای بیشتری قرار گرفته است تا از حضور زنان در این فضا حمایت کنند.

نمونه‌ای از این حمایت‌ها را می‌توان در فعالیت‌های آنا مشاهده کرد.

آنا نکات بازی را با دنبال‌کنندگانش به اشتراک می‌گذارد و به افرادی که به او مراجعه می‌کنند، توصیه‌هایی برای شرکت در مسابقات ارائه می‌دهد.

در نهایت، شرکت اسکای برودبند (Sky Broadband) نیز با راه‌اندازی یک سری تورنمنت‌های ویژه زنان که فرصت قرارداد حرفه‌ای را ارائه می‌دهد، به ماموریت گروه ورزش‌های الکترونیکی برای ایجاد صنعتی فراگیر و برابر برای همه کمک می‌کند و به زنان قدرت می‌بخشد تا به صورت رقابتی بازی کنند.

اگرچه در حال حاضر صنعت ورزش‌های الکترونیکی از نظر حضور و فرصت‌های برابر برای زنان با چالش‌هایی روبه‌روست، اما تلاش‌های قابل توجهی برای رفع این مشکل در حال انجام است.

افزایش آگاهی، برگزاری مسابقات و برنامه‌های ویژه زنان و همچنین حمایت برندها و سازندگان محتوا، همگی گام‌هایی در جهت دستیابی به برابری جنسیتی در این صنعت رو به رشد هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها