آرای حزب حاکم آفریقای جنوبی در آستانه ریزشی تاریخی

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

یک روز پس از انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی، شمارش آرا در جریان است. بر اساس نتایج اولیه، این امکان وجود دارد که حزب حاکم کنگره ملی آفریقا اکثریت را در پارلمان از دست بدهد. اگر چنین شود، این انتخابات به نقطه عطفی در تاریخ آفریقای جنوبی تبدیل خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، انتظار می‌رود اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی دست‌کم تا دو روز دیگر به طول بینجامد اما بر اساس نتایج اولیه که حاصل شمارش کمی بیش از ۱۰ درصد آرا است، حزب کنگره ملی آفریقا نتوانسته به اکثریت کرسی‌های پارلمان دست یابد.

بر پایه نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، حزب کنگره ملی آفریقا تاکنون ۴۲ درصد آرا را به دست آورده و بزرگ‌ترین حزب مخالف به نام حزب «اتحاد دموکراتیک»، ۲۶ درصد آرا را کسب کرده است.

حزب کنگره ملی آفریقا پس از رهایی آفریقای جنوبی از آپارتاید در ۳۰ سال پیش، همواره اکثریت پارلمان آفریقای جنوبی را در دست داشته است.

این اولین بار است که در تاریخ آفریقای جنوبی پس از آپارتاید، این حزب در معرض خطر از دست دادن اکثریت پارلمان قرار می‌گیرد.

در انتخابات روز چهارشنبه ۹ خرداد، بیش از ۲۷ میلیون رای‌دهنده برای انتخاب ۴۰۰ نماینده خود که آنان نیز رییس‌جمهوری را انتخاب می‌کنند، پای صندوق‌های فراخوانده شدند.

رای‌گیری در ساعت ۹ شب به پایان رسید اما در برخی شهرها، ازدحام زیاد رای‌دهندگان در ساعات پایانی رای‌گیری موجب شد بعضی از مراکز، فعالیت خود را تا دیروقت تمدید کنند.

شمارش آرا بلافاصله پس از بسته شدن اولین مراکز آغاز شد.

کمیسیون مستقل انتخابات انتظار مشارکت بیشتر شهروندان را نسبت به انتخابات گذشته داشت که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد.

در دوره پیشین، ۶۶ درصد واجدان شرایط رای‌دهی در انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی شرکت کردند و حزب کنگره ملی آفریقا ۲۳۰ کرسی، معادل ۵۷/۵ درصد کرسی‌ها را به دست آورد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند حزب کنگره ملی آفریقا احتمالا ریزشی تاریخی داشته باشد و تنها بتواند بین ۴۰ تا ۴۷ درصد آرا را به دست آورد.

این حزب از نظر بسیاری از مردم کشور ۶۲ میلیون نفری آفریقای جنوبی، نتوانسته به وعده‌های خود در زمینه آموزش، تامین آب و سرپناه برای همه عمل کند.

۳۰ سال پس از انتخاب نلسون ماندلا، اولین رییس‌جمهوری سیاه‌پوست آفریقای جنوبی، یک سوم مردم این کشور بیکار هستند. آمارهای مربوط به جرم و جنایت همچنان رکوردهای جدیدی را می‌شکند و فقر و نابرابری در حال افزایش است.

زندگی روزمره مردم آفریقای جنوبی با قطع آب و برق مختل شده و افزایش پرونده‌های فساد مقامات ارشد، اعتماد عمومی به آنان را بیش از پیش تضعیف کرده است.

اگر کنگره ملی آفریقا طبق پیش‌بینی‌ها نتواند دست‌کم ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، باید دولت ائتلافی تشکیل دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها