رانش زمین در پاپوآ گینه نو؛ بیش از ۲هزار نفر ناپدید شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

براساس رونوشت نامه‌ای رسمی که مقامات کشور پاپوآ گینه‌نو منتشر کرده‌اند، سانحه رانش زمین روز جمعه ۲۴ مه، دست‌کم دو هزار نفر را زیر آوار مدفون کرده است.

یک مقام دولتی پاپوآ گینه ‌نو در گزارشی رسمی به سازمان ملل اطلاع داده ارزیابی‌های دولتی حاکی از آن است که دست‌کم دوهزار نفر از شهروندان این جزیره در اثر رانش زمین روز جمعه در زیر گل‌و لای مدفون شده‌اند.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس قائم مقام مرکز ملی مبارزه با سوانح طبیعی این کشور گفته است که کشورش به صورت رسمی درخواست کمک‌های بین‌المللی کرده است.

آمار ارائه شده از سوی این مقام دولتی درحالی است که برآوردهای پیشین سازمان ملل حاکی از کشته‌ و مفقود شدن ۶۷۰ نفر در رانش زمین روز جمعه در منطقه کوهستانی این جزیره دریایی شمالی اقیانوس آرام حکایت داشت. مقامات محلی گزارش دادند که تا دوشنبه ۲۷ مه فقط پنج نفر از بازماندگان پیدا شده‌اند.

در نامه‌ ارسالی به سازمان ملل اشاره شده که علاوه بر مدفون شدن ناگهانی بیش از دو هزار شهروند در سانحه رانش‌ زمین، روستای یامبالی در استان انگا نیز به طور گسترده تخریب شده است. این نامه مستندات این آمار را ارائه نکرده است.

این نامه همچنین تصریح می‌کند که دسترسی به این مناطق به دلیل بسته شدن جاده‌ها با مشکل روبه‌رو شده است.

در این نامه آمده که وضعیت ناپایدار است و خطر همچنان برای تیم‌های نجات و بازماندگان وجود دارد. بارندگی‌های بیشتری هم در منطقه پیش‌بینی شده است.

با این‌که نخست‌وزیر این کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام، در همان ساعات اولیه به ارتش فرمان داده بود که به یاری مردم بشتابد، اما مقامات محلی می‌گویند تنها راه ارتباطی مسیر هوایی است و تمامی راه‌های زمینی مسدود شده‌اند.

این رانش زمین که ناشی از ریزش کوه بود، تمام یک روستای پرجمعیت در استان انگا را نابود کرده و دامنه خسارت آن تا شعاع یک کیلومتری گسترده شده است.

پاپوآ گینه نو با جمعیتی حدود ۱۲ میلیون نفر، دومین جزیره بزرگ جهان است که در اقیانوس آرام و در همسایگی اندونزی و استرالیا قرار دارد و در زمره چندفرهنگی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها