زلنسکی در خارکیف: اوضاع بسیار دشوار، اما تحت کنترل است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین با اشاره به حملات شدید روسیه به خارکیف اعلام کرد اوضاع در این منطقه «بسیار دشوار» اما «تحت کنترل» است.

زلنسکی روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت برای بررسی شرایط میدان نبرد به خارکیف در شمال شرقی اوکراین رفت. او در این سفر، در فاصله ۳۰ کیلومتری مرز روسیه با فرماندهان ارتش اوکراین دیدار کرد.

زلنسکی ضمن اذعان به پیچیدگی اوضاع در این منطقه جنگ‌زده گفت کی‌یف در حال تقویت نیروها و مواضع خود در خارکیف است.

رییس ‌جمهوری اوکراین اضافه کرد نظامیان این کشور «تلفات قابل توجهی به اشغال‌گران وارد آورده‌اند».

دیدار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین با فرماندهان ارشد ارتش این کشور، خارکیف، ۲۷ اردیبهشت

سفر زلنسکی به خارکیف یک روز پس از آن انجام شد که نیروهای اوکراینی مجددا از برخی روستاهای این منطقه عقب‌نشینی کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد ارتش روسیه موفق شده است از ۲۰ تا ۲۶ اردیبهشت، ۲۷۸ کیلومتر مربع از خاک اوکراین را به تصرف خود درآورد.

این میزان پیشروی از سوی روسیه در ۱۸ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

در پی تحولات اخیر و عقب‌نشینی سربازان اوکراینی از برخی مناطق خارکیف، زلنسکی سفرهای خود را به اسپانیا و پرتغال که برای هفته جاری برنامه‌ریزی شده بودند، به زمان دیگری موکول کرد.

نازار وُلوشین، سخنگوی ارتش اوکراین، روز ۲۷ اردیبهشت خبر داد نیروهای این کشور توانسته‌اند از ادامه پیشروی نظامیان روسیه در خارکیف جلوگیری کنند و تعداد سربازان روسیه در برخی نقاط این منطقه را به نصف کاهش دهند.

به گفته ولوشین، میزان فعالیت «اشغال‌گران روس» در خارکیف «بسیار کاهش یافته است».

در سوی دیگر، روسیه اعلام کرد پیشروی ارتش این کشور تنها به خارکیف محدود نمی‌شود و نیروهای روس کنترل مناطق دیگری از خاک اوکراین در دونتسک و و زاپوریژیا را نیز به دست گرفته‌اند.

برخی تحلیل‌گران نظامی معتقدند روسیه ممکن است به دنبال آن باشد که با ایجاد درگیری در مناطق متعدد، توجه اوکراین را از جبهه‌های اصلی نبرد منحرف کند.

اوکراین همچنین نیروهای روسیه را متهم کرد در جریان درگیری‎‌های شدید در شهر ووفچانسک، تعدادی از غیرنظامیان را اعدام کرده است.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به اوکراین، بر ادامه حمایت‌های واشینگتن از کی‌یف در رویارویی با روسیه تاکید کرد.

بلینکن روز ۲۵ اردیبهشت گفت بسته کمکی ایالات متحده به اوکراین که اخیرا تصویب شده، «تفاوتی واقعی» در جنگ ایجاد خواهد کرد.

ادای احترام آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به کشته‌شدگان جنگ اوکراین، کی‌یف، ۲۶ اردیبهشت

روسیه عملیات نظامی خود را علیه اوکراین روز پنجم اسفند ۱۴۰۰ کلید زد و از آن زمان تاکنون، درگیری‌های مرگبار میان دو کشور ادامه داشته است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، دست‌کم هزار و ۹۹۳ کودک در این کشور کشته یا زخمی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها