آمریکا با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل مخالفت کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

ایالات متحده روز پنج‌شنبه، ۳۰ فروردین، با اعمال حق وتو در شورای امنیت برای ممانعت از عضویت کامل فلسطینیان در سازمان ملل متحد، عملا از به رسمیت شناخته‌شدن کشور فلسطین از سوی این سازمان جلوگیری کرد.

آمریکا در نشست شورای امنیت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را وتو کرد که به ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد توصیه می‌کرد که «کشور فلسطین به عضویت در سازمان ملل پذیرفته شود».

بریتانیا و سوئیس به پیش‌نویس این قطعنامه رای ممتنع دادند، اما ۱۲ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت: «ایالات متحده همچنان قویا از راه حل دو دولتی حمایت می‌کند. این رای مخالفت با تشکیل کشور فلسطین نیست، بلکه به معنای تاکید بر این نکته است که چنین تصمیمی تنها در مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینی‌ها ممکن است.»

محمود عباس، رییس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی، که اکنون به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل متحد حضور دارد، وتو آمریکا را «ناعادلانه، غیراخلاقی و غیرقابل توجیه» خواند و آن را محکوم کرد.

عباس در بیانیه‌ای گفت که این وتو «اراده جامعه بین‌المللی را که به‌شدت از عضویت کامل فلسطین حمایت می‌کند» به چالش می‌کشد.

تلاش فلسطینی ها برای عضویت کامل در سازمان ملل شش ماه پس از جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه و در حالی که اسرائیل در حال گسترش شهرک‌سازی در کرانه باختری است، رخ داد.

یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل، از آمریکا به دلیل وتو پیش‌نویس قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل قدردانی کرد و افزود: «پیشنهاد شرم‌آور رد شد. به تروریسم پاداشی داده نمی‌شود.»

شورای امنیت سازمان ملل مدت‌ها است که دیدگاه دو کشور را تایید کرده است. فلسطینی‌ها خواهان ایجاد کشوری در کرانه باختری، اورشلیم شرقی و نوار غزه هستند، سرزمین‌هایی که در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد.

عمار بنجاما، سفیر الجزایر در سازمان ملل، پیش از رای‌گیری استدلال کرد که پذیرش فلسطینی‌ها در سازمان ملل به جای تضعیف راه حل دو دولتی، آن را تقویت می‌کند.

او افزود: «صلح از راه در برگرفتن فلسطین حاصل می‌شود، نه از حذف آن.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه به اعضای شورای امنیت گفت: «تشدید تنش‌های اخیر، حمایت از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح پایدار بین اسرائیل و یک کشور فلسطینی کاملاً مستقل و پابرجا را مهم‌تر می‌کند.»

او افزود: «شکست در پیشرفت به سوی راه حل دو کشوری، تنها باعث افزایش نوسانات و خطر برای صدها میلیون نفر در سراسر منطقه خواهد شد که به زندگی خود در زیر تهدید دائمی خشونت ادامه می‌دهند.»

در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکا و عربستان سعودی گزارش داد که کاخ سفید به دنبال یک توافق دیپلماتیک در ماه‌های آینده است که از اسرائیل می‌خواهد در ازای عادی‌سازی روابطش با عربستان سعودی، متعهد شود که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها