ثبت شدیدترین بارندگی در امارات متحده عربی در ۷۵ سال گذشته

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

مقام‌های امارات متحده عربی اعلام کردند در روزهای اخیر شدیدترین بارندگی در این کشور طی ۷۵ سال گذشته به ثبت رسید. سیل و توفان به ویژه حمل و نقل شهری و تردد شهروندان را مختل کرده است.

به گزارش رویترز، امارات متحده عربی در روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین همچنان با عواقب توفان کم‌سابقه‌‌ای روبه‌روست که بخش اعظم کشور را فرا گرفته است.

در دوبی، مهم‌ترین شهر تجاری امارات، پس از آن که توفان موجب تغییر مسیر، تاخیر و لغو پروازهای فرودگاه این شهر شد، عملیات فرودگاهی همچنان مختل است.

این فرودگاه صبح روز پنج‌شنبه اعلام کرد پروازهای ورودی در «ترمینال یک» که به وسیله شرکت‌های هواپیمایی خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد از سر گرفته شده اما پروازها همچنان با تاخیر و اختلال همراه هستند.

شرکت هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی در این فرودگاه، اعلام کرد پذیرش مسافران در دوبی را از صبح روز پنج‌شنبه از سر گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، توفان روز یک‌شنبه گذشته عمان را درنوردید و از روز سه‌شنبه به امارات متحده عربی رسیده است.

این توفان موجب شد جاده‌ها به دلیل آب‌گرفتگی مسدود شوند.

یک نفر در امارات و ۲۰ نفر در عمان بر اثر این توفان جان باختند.

مقامات به کارمندان دولت و دانش‌آموزان اعلام کردند تا زمانی که جاده‌ها دچار آب‌گرفتگی هستند، در خانه بمانند.

کارشناسان هواشناسی می‌گویند افزایش دمای ناشی از تغییرات اقلیمی منجر به رویدادهای شدید آب و هوایی در سراسر جهان شده است و توفان کنونی در امارات و عمان نمونه‌ای از آن است.

کولین کولجا، محقق کالج سلطنتی لندن گفته است که احتمالا این توفان به دلیل تغییرات اقلیمی، شدیدتر شده است.

محققان پیش‌بینی می‌کنند تغییرات آب و هوایی منجر به افزایش دما، افزایش رطوبت و خطر بیشتر سیل در بخش‌هایی از منطقه خلیج فارس شود.

این مشکل می‌تواند در کشورهایی مانند امارات که در آن زیرساخت‌های لازم برای مقابله با باران‌های شدید وجود ندارد، شدیدتر شود.

یک اداره دولتی امارات متحده عربی که بر باروری ابرها برای افزایش بارندگی نظارت می‌کند انجام شدن چنین عملیاتی قبل از توفان کنونی را رد کرد.

خبرگزاری دولتی امارات شامگاه روز چهارشنبه بیانیه‌ای از محمد بن زاید، رییس‌ امارات منتشر کرد که در آن به مقامات دستور داده شده خسارات وارده را ارزیابی و از خانواده‌های آسیب دیده از توفان حمایت کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها