کمیته منتخب کنگره: چین خواهان ورود فنتانیل بیشتر به بازار مواد مخدر آمریکا است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۹

کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا در مورد چین، روز سه‌شنبه با انتشار یافته‌های تحقیقاتی، اعلام کرد که چین برای توزیع مواد مخدر و شیمیایی مرگ‌آفرین در ایالات متحده آمریکا کمک مالی می‌کند.

در گزارش این کمیته گفته شده است که چین به‌طور مستقیم به تولید پیش‌سازهای غیرقانونی فنتانیل برای فروش در خارج و دامن زدن به بحران مواد افیونی در ایالات متحده کمک می‌کند.

کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد چین گفت: چین به ارائه یارانه در قالب تخفیف مالیات بر ارزش افزوده به شرکت‌های خود که پیش‌سازهای فنتانیل و سایر مواد مخدر مصنوعی تولید می‌کنند، تا زمانی که این مواد را در خارج از چین می‌فروشند، ادامه می‌دهد.

در این گزارش آمده است: که چنین تمام پیش‌سازهای فنتانیل را به عنوان مواد کنترل‌شده در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی کرده است، به این معنی که در حال حاضر به صادرات داروهایی که طبق قوانین ایالات متحده وچینغیرقانونی هستند، یارانه پرداخت می‌کند.»

طبق این گزارش، برخی از این مواد، هیچ کاربرد قانونی شناخته‌شده‌ای در سراسر جهان ندارند.»

این گزارش به داده‌های وب‌سایت اداره مالیات دولتی چین اشاره کرده که برخی از مواد شیمیایی را برای تخفیف تا ۱۳ درصد فهرست کرده است. علاوه بر این، چین در حال حاضر به دو پیش‌ساز فنتانیل مورد استفاده توسط کارتل‌های مواد مخدر NPP و ANPP یارانه پرداخت می‌کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

مایک گالاگر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته منتخب دو حزبی، روز سه‌شنبه در جلسه استماع درباره این موضوع گفت که مشوق‌های چین نشان می‌دهد که پکن خواهان ورود فنتانیل بیشتر به آمریکا است.

گالاگر گفت: «چین خواهان هرج و مرج و ویرانی ناشی از فراگیری استفاده از فنتانیل درآمریکا است.»

فنتانیل عامل اصلی مصرف بیش از حد دارو در ایالات متحده است. ایالات متحده گفته است که چین منبع اصلی مواد شیمیایی پیش‌ساز سنتز شده به فنتانیل توسط کارتل‌های مواد مخدر در مکزیک است. دولت مکزیک نیز از چین خواسته است تا برای کنترل محموله‌های فنتانیل اقدامات بیشتری انجام دهد.

چین این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید دولت آمریکا باید برای کاهش تقاضای داخلی اقدامات بیشتری انجام دهد.

پس از توافق بین جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده و شی جین پینگ، رهبر چین، در ماه نوامبر برای محدود کردن تولید و صادرات فنتانیل، ایالات متحده و چین در ژانویه کارگروه مشترک مبارزه با مواد مخدر را راه اندازی کردند.

مقامات آمریکایی مذاکرات اولیه را بنیادین توصیف کرده‌اند، اما گفته‌اند که برای جلوگیری از جریان یافتن مواد شیمیایی باید اقدامات بیشتری انجام شود .

این کمیته همچنین در گزارش خود گفته است که هیچ مدرکی دال بر اقدامات مجرمانه جدید از سوی پکن پیدا نکرده است.

ری دونوان، یکی از مقامات ارشد سابق اداره مبارزه با مواد مخدر، در جلسه استماع گفت که توافق نوامبر تغییری در حمایت چین از عرضه صنایع شیمیایی غیرقانونی به نیمکره غربی ایجاد نکرده است.

دونوان گفت: «ما باید فشار بیشتری اعمال کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مستند کوتاه - کمون پاریس
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها