نرگس محمدی در بین ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۴ مجله تایم قرار گرفت

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

مجله تایم، نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین را در میان ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۴ قرار داد و در مطلبی نوشت او زندگی خود را وقف مبارزه با ظلم علیه زنان کرده و صدایش حتی از پشت میله‌های زندان بلند است.

فهرست ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۴ مجله تایم در شش بخش منتشر شده و نام نرگس محمدی در بخش «رهبران» قرار داده شده است.

چهره‌های دیگری همچون یولیا ناوالنیا، دونالد تاسک، ویلیام برنز، خاویر میلی و جورجیا ملونی در کنار محمدی در این بخش از فهرست تایم قرار گرفته‌اند.

مجله تایم هر یک از ۱۰۰ چهره‌ فهرست خود را با قلم یکی از شخصیت‌های برجسته در همان حوزه معرفی کرده و نرگس محمدی از سوی نادیا مراد، فعال حقوق بشر سرشناس عراقی و برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۸ معرفی شده است.

در متن معرفی نرگس محمدی آمده که زندگی محمدی وقف مبارزه با سرکوب زنان شده و صدای او حتی پشت میله‌های زندان، بلند و نیرومند است.

نادیا مراد از محمدی به عنوان کسی نام برده که برای چند دهه به زنان ایرانی کمک کرده است تا شجاعت اعتراض علیه بی‌عدالتی را در خود جمع و فراهم کنند.

او نوشته تاثیر محمدی را نمی‌توان با زندانی کردن و خفه کردن صدایش در یک کشور محدود کرد.

مراد در ادامه نوشته است: «ای کاش به‌عنوان یک دختر جوان که در روستاهای عراق بزرگ شده بودم، می‌دانستم زنانی مانند نرگس محمدی وجود دارند و زندگی خود را وقف مبارزه کرده‌اند.»

نرگس محمدی روز ۱۴ مهر سال گذشته برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ شد. او دومین ایرانی برنده این جایزه پس از شیرین عبادی است که در سال ۲۰۰۳ نوبل صلح را از آن خود کرد.

محمدی در سال‌های گذشته بارها با عناوین اتهامی مختلف به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌اش بازداشت، محاکمه و حدود شش سال زندانی شد.

او آخرین بار در آبان ۱۴۰۰ بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در پرونده‌های مختلف مجموعا به ۱۲ سال و سه ماه زندان، ۱۵۴ ضربه شلاق، چهار ماه رفتگری و نظافت خیابان‌ها، دو سال ممنوع الخروجی، دو سال منع استفاده از تلفن هوشمند، دو فقره جزای نقدی، محرومیت‌های اجتماعی و سیاسی و تبعید محکوم شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها