تامین اجتماعی: پرسپولیس را نمی‌خواهیم، دولت به عنوان بدهی می‌خواهد واگذار کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

مدیرکل نظارت بر امور شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: «خرید باشگاه پرسپولیس توسط تامین اجتماعی مطرح نیست. مساله اصلی بازپرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی است. پیشنهاد شده پرسپولیس در ازای بخشی از بدهی‌های دولت، به تامین اجتماعی یا شرکت‌های زیرمجموعه واگذار شود.»

جمشید مهرابی، شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: «این پیشنهاد دولت به تامین اجتماعی است، ما پیشنهادی ندادیم. موضع رسمی سازمان هم قبلا اعلام شده است.»

به گفته او دولت پیشنهاد داده که ۵۱ درصد سهام پرسپولیس را به تامین اجتماعی واگذار کند.

مهرابی اما معتقد است که این واگذاری، گرهی از مشکل بزرگ پرسپولیس و استقلال حل نخواهد کرد: «علت واگذاری پرسپولیس و استقلال، مالک مشترک است. سازمان تامین اجتماعی مالک ۵۶ درصد کارخانه ذوب آهن اصفهان است؛ درواقع ما همین الان باشگاه ذوب آهن اصفهان را در اختیار داریم.»

او با استناد به مقررات صدور مجوز حرفه‌ای AFC گفت: «با توجه به این مقررات، هر نوع مالکیت مستقیم و غیرمستقیم، امکان صدور مجوز حرفه‌ای را به باشگاه‌ها نمی‌دهد. درواقع ما اساسا از ریشه مشکل داریم و این واگذاری، مشکل پرسپولیس و استقلال را حل نمی‌کند.»

مهرابی همچنین با اشاره به مخالفت بازنشستگان با واگذاری پرسپولیس به تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی متعلق به ۴۷ میلیون بیمه شده است. باشگاه‌داری در ایران بازدهی خوبی ندارد. اگر هم بحث سرمایه‌گذاری باشد، حوزه‌های دیگری برای سوددهی بیشتر وجود دارد. مصوبه‌ای از هیات مدیره تامین اجتماعی داریم که تصریح کرده که این موضوع به صلاح سازمان تامین اجتماعی نیست. مجلس هم با این واگذاری مخالف است.»

مدیرکل نظارت بر امور شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی همچنین گفت: «این نوع واگذاری، از چاله به چاه افتادن برای پرسپولیس است.»

کیومرث هاشمی، وزیر ورزش چهار روز پیش درباره مشکلات استقلال و پرسپولیس برای دریافت مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان آسیا گفت: «قبل از موعد مقرر برای صدور مجوز حرفه‌ای مشکل مالکیتی دو باشگاه حل خواهد شد. حداقل مشکل مالکیت یک باشگاه هم حل شود، می‌توانیم نظر AFC را جلب کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.