رویترز: انتظار می‌رود مذاکره‌های آتش‌بس غزه، یک‌شنبه در قاهره از سر گرفته شود

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد انتظار می‌رود میانجی‌های مذاکرات آتش‌بس یک‌شنبه ۱۳ اسفند برای تهیه یک شیوه قابل پذیرش در جهت رسیدن به آتش‌بس پایدار در نوار غزه، در قاهره نشست خود را از سر بگیرند.

دو منبع امنیتی مصر شنبه ۱۲ اسفند به رویترز گفتند انتظار می‌رود هیات‌های حماس و اسرائیل یک‌شنبه وارد قاهره شوند، اما یک منبع دیگر به این خبرگزاری گفت اسرائیل تا زمانی‌که فهرست گروگان‌های زنده را دریافت نکند، هیچ هیاتی برای مذاکره نمی‌فرستد.

هفته گذشته، پس از گفت‌وگوها به میانجی‌گری قطر و مصر در دوحه و ابراز خوش‌بینی جو بایدن در این مورد، امیدواری‌ها برای توقف درگیری‌ها افزایش یافت.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز شنبه ۱۲ اسفند به خبرنگاران گفت اسرائیل تقریبا چارچوب توافق پیشنهادی برای آتش‌بس با حماس را پذیرفته است.

او افزود: اگر حماس بپذیرد که گروگان‌های آسیب‌پذیر، از جمله بیماران، زخمی‌ها، افراد سالخورده و زنان را آزاد کند، آتش‌بس شش هفته‌ای می‌تواند از امروز اجرا شود. اکنون توپ در زمین حماس است.

بایدن روز جمعه ۱۱ اسفند ابراز امیدواری کرد آتش‌بس تا پیش از ماه رمضان برقرار شود.

تلاش‌ها برای رسیدن به آتش‌بس در حالی صورت می‌گیرد که کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر و زخمی شده صدها نفر دیگر در اطراف یک کاروان کمک‌رسانی در نزدیکی شهر غزه، نگرانی‌های جهانی را افزایش داده است.

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی عمیق از گزارش‌ها درباره کشته شدن این غیرنظامیان در اطراف کاروان کمک‌رسانی، از طرف‌های درگیر خواست از محروم کردن غیرنظامیان از خدمات اولیه و کمک‌های انسان‌دوستانه خودداری کنند.

وزارت بهداشت غزه می‌گوید ۱۱۸ نفر در این حادثه کشته شده‌اند. ارتش اسرائیل با رد این آمار می‌گوید، بیشتر کشته‌شدگان در اثر ازدحام جمعیت زیر دست‌وپا جان‌باختند.

در پی این حادثه مرگبار، «سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، شنبه ۱۲ اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد که به همراه نیروی هوایی سلطنتی اردن محموله‌ای شامل بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را با چتر در امتداد خط ساحلی غزه پرتاب کردند.

پیش‌تر نیز اردن و فرانسه کمک‌های انسان‌دوستانه را با چتر در نوار غزه پرت کرده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.