پوتین درباره اعزام سرباز به اوکراین، به ناتو هشدار اتمی داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند به کشورهای عضو ناتو درباره خطرات جنگ هسته‌ای در صورت اعزام سرباز به اوکراین هشدار داد.

پوتین در سخنرانی سالانه خود خطاب به مردم و نخبگان سیاسی و نظامی روسیه گفت کشورهای غربی باید درک کنند روسیه سلاح‌هایی دارد که می‌توانند اهدافی را در قلمرو آن‌ها هدف قرار دهند.

خبرگزاری رویترز نوشت این اظهارات پوتین اشاره به صحبت‌های روز دوشنبه امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه است که احتمال اعزام نیرو به اوکراین را برای دفاع در برابر نیروهای روسیه مطرح کرد.

اظهارات مکرون بلافاصله از سوی واشینگتن و چندین متحد اروپایی‌اش رد شد.

رییس‌جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه خود تاکید کرد: «همه اینها تهدید واقعی برای درگیری با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و نابودی تمدن ماست. آیا آن‌ها این را درک نمی‌کنند؟»

پوتین چند هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری روسیه که پیش‌بینی می‌شود بار دیگر او را به قدرت برساند، از توان زرادخانه هسته‌ای استراتژیک روسیه ستایش کرد و گفت چنین توانایی‌ای کاملا در دسترس مسکو است.

او افزود نسل بعدی موشک‌های مافوق صوت روسیه مستقر شده‌اند یا در حال استقرار هستند.

رییس‌جمهوری روسیه درباره جنگ اوکراین گفت نیروهای این کشور ابتکار عمل را در دست دارند و در میدان نبرد در حال پیشروی هستند.

او گفت که به دلیل پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، روسیه باید تعداد نیروهای خود را در امتداد مرزهای غربی روسیه با اتحادیه اروپا افزایش دهد.

پوتین با اشاره به شکست نیروهایی که قبلا به روسیه حمله کرده بودند - از ناپلئون تا هیتلر - افزود: «عواقب امروز چنین جنگی با روسیه وخیم‌تر خواهد بود.»

او خطاب به رهبران غربی گفت: «آن‌ها جنگ را یک کاریکاتور می‌بینند.»

پوتین غرب را متهم کرد که به دنبال کشاندن روسیه به یک مسابقه تسلیحاتی است.

او گفت: «بنابراین وظیفه ما توسعه مجتمع نظامی-صنعتی برای افزایش توان علمی، فن‌آوری و صنعتی کشور است.»

در مورد سیاست داخلی، رییس‌جمهوری روسیه قول داد بودجه جدیدی را برای سیاست افزایش جمعیت به ویژه در مناطقی از روسیه که نرخ زاد و ولد پایین است، اختصاص دهد.

پوتین از دولت و پارلمان خواست اصلاحات مالیاتی را در نظر بگیرند تا از ثروتمندترین افراد و شرکت‌های کشور مالیات بیشتری گرفته شود.

اقتصاد روسیه در دو سال اخیر شدیدا تحت تاثیر تحریم‌های غرب قرار گرفته که به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین وضع شده‌اند.

در روزهای گذشته والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد روز جمعه چهارم اسفند، به مناسبت دومین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین و نیز مرگ مشکوک الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین در زندان، بیش از ۵۰۰ فرد، موسسه و شرکت مرتبط با روسیه تحریم می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.