۵۰ نفر در آذربایجان غربی به دلیل دعوت به تحریم انتخابات بازداشت شدند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

رحیم جهانبخش، فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی از بازداشت ۵۰ نفر در این استان خبر داد و گفت که با انتشار هر گونه دعوت به تحریم انتخابات پیش‌ رو در ایران برخورد خواهد شد.

جهانبخش به خبرگزاری مهر گفت این افراد از گردانندگان صفحات فضای مجازی بودند و در ارتباط با انتخابات بازداشت شدند.

او هویت یا جزییاتی از صفحات این افراد ذکر نکرد.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی تهدید کرد: «انتشار هر گونه محتوا در فضای مجازی با هدف تشویش اذهان عمومی و همچنین هر گونه دعوت به عدم مشارکت در انتخابات، سیاه‌نمایی و بیان مطالب خلاف واقع، از مصادیق تخلفات انتخاباتی بوده و برابر قانون با خاطیان برخورد خواهد شد.»

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ایران قرار است روز جمعه ۱۱ اسفند برگزار شود.

برخی شهروندان ایرانی با ارسال ویدیوهایی برای ایران‌اینترنشنال اعلام کرده‌اند قصد ندارند در انتخابات شرکت کنند.

تا کنون بسیاری از گروه‌های سیاسی و مدنی و چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

ماریا محمودی، همسر محمد فرامرزی، زندانی سیاسی کُرد اعدام شده با انتشار ویدیویی در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس، شرکت در انتخابات را مصداق «خیانت به خون کشته شدگان راه آزادی» دانست.

او از مردم ایران خواست با تحریم انتخابات نمایشی جمهوری اسلامی، پیام «نه می‌بخشیم، نه فراموش می‌کنیم» را یک‌صدا فریاد بزنند.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی نیز در پیامی ویدیویی خطاب به مردم ایران، انتخابات پیش‌ رو را یک «نمایش مسخره» خواند و خواستار تحریم آن شد.

او گفت: «علی خامنه‌ای جلاد با این همه خون‌ریزی و نکبتی که به مردم تحمیل کرده، باز می‌خواهد مثلا انتخابات برگزار کند و یک عده آدم نوکر‌صفت را بیاورد و سر این مردم سوار کند. این‌ها تا خرخره غرق فساد هستند.»

هم‌زمان شورای جوانان اهل سنت خراسان در بیانیه‌ای اعلام کرد به کارزار تحریم انتخابات پیوسته است.

حمید سماک، پدر مهران سماک، دیگر جان باخته خیزش انقلابی نیز انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را تحریم کرد و در استوری اینستاگرام خود نوشت: «۱۱ اسفند انگشت را با خون جوانان ایران آغشته کن.»

پیش از این بیش از ۲۷۵ نفر از کنشگران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با انتشار بیانیه مشترکی نوشتند که در انتخابات پیش‌ رو در ایران که به عقیده آنان «در تقابل با حق حاکمیت عمومی مردم مهندسی‌شده‌ است» شرکت نخواهند کرد.

در بیانیه این کنشگران که روز یک‌شنبه ششم اسفند منتشر شد، آمده است: «بدون احیای راستین نهاد انتخابات، حضور و مشارکت واقعی رخ نخواهد نمود و عرصه سیاسی رسمی سرنوشتی بهتر از دریاچه خشکیده ارومیه نخواهد داشت.»

نتایج یک نظرسنجی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داده بیش از سه چهارم مردم ایران قصد شرکت در انتخابات پیش‌ رو را ندارند و حدود ۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از نیمی از مردم ایران در انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی شرکت نکردند.

انتظار می‌رود دور جدید انتخابات پایین‌ترین میزان مشارکت را در طول تاریخ جمهوری اسلامی ثبت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

شنیداری

پادکست‌ها