جلسه رای‌گیری مجلس مجارستان برای عضویت سوئد در ناتو- رویترز

رفع آخرین مانع؛ مجارستان هم با عضویت سوئد در ناتو موافقت کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۷

پارلمان مجارستان سرانجام روز دوشنبه، هفت اسفند، با پیوستن سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، موافقت کرد. سوئد که در جریان دو جنگ جهانی و نیز در دوران جنگ سرد، بی‌طرفی خود را حفظ کرده بود، اکنون پس از فنلاند به ناتو می‌پیوندد.

مخالفت مجارستان تا کنون پیوستن سوئد به ناتو را به تاخیر انداخته بود. اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، روز جمعه چهارم اسفند، در جریان سفر به مجارستان، یک قرارداد تسلیحاتی با این کشور را امضا کرد تا راه برای رای‌گیری روز دوشنبه هموار شود.

نخست‌وزیر سوئد، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:« سوئد ۲۰۰ سال بی‌طرفی و عدم تعهد نظامی را پشت سر گذاشته است. ما به ناتو می‌پیوندیم تا از آنچه که هستیم و از هر چیزی که به آن اعتقاد داریم، بهتر دفاع کنیم.»

دولت ویکتور اروبان، نخست‌وزیر مجارستان، برای موافقت با پیوستن سوئد به ناتو، از سوی دیگر اعضای ناتو تحت فشار قرار داشت.

اعضای جدید، تنها در صورت موافقت تمامی اعضا می‌توانند به ناتو بپیوندند.

موافقت مجارستان با پیوستن سوئد به ناتو، با استقبال آمریکا و دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی روبه‌رو شده است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، گفت:« ما می‌خواهیم به زودی از سوئد در کنار فنلاند در ائتلاف ناتو استقبال کنیم.».

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نیز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «عضویت سوئد همه ما را قوی‌تر و امن‌تر خواهد کرد».

پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، سوئد سیاست عدم تعهد خود را کنار گذاشت و برای افزایش امنیت خود در قبال حمله احتمالی روسیه، خواستار پیوستن به ناتو شد.

به گفته رهبران غربی، اکنون پس از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، ولادیمیر پوتین در عمل باعث گسترش این ائتلاف نظامی شد؛ امری که می‌خواست با حمله به اوکراین مانع آن شود.

پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، مهم‌ترین گام در گتسرش این ائتلاف نظامی از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ است. در آن زمان شماری از کشورهای شرق اروپا عضو پیمان آتلانتیک شمالی شدند.

نخست‌وزیر سوئد، در واکنش به پیوستن کشورش به ناتو گفت:« در مورد روسیه، تنها چیزی که می‌توانیم انتظار داشته باشیم این است که آنها دوست نداشتند که سوئد به عضویت ناتو درآید. ما نمی‌توانیم بدانیم که علاوه بر آن چه می‌کنند. ما برای همه چیز آماده هستیم.»

سوئد، که از سال ۱۸۱۴ در هیچ جنگی شرکت نداشته است، در دهه‌های اخیر همکاری خود با ناتو را افزایش داده و در برخی از عملیات ناتو در کشورهایی مانند افغانستان مشارکت کرده بود. با این همه، عضویت در ناتو، برنامه‌ریزی دفاعی و همکاری اعضا در جناح شمالی ناتو را تسهیل می‌کند.

رابرت دالجو، تحلیلگر ارشد آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، به خبرگزاری رویترز گفت: «ناتو عضوی جدی و توانمند به دست می‌آورد و عامل عدم اطمینان را در شمال اروپا از بین می‌برد. سوئد امنیت را در میان جمعیت به دست می‌آورد، با حمایت بازدارندگی هسته‌ای آمریکا.»

سوئد که در حال افزایش هزینه‌های نظامی خود است و امسال باید آن را به دو درصد تولید ناخالص ملی خود برساند. با عضویت این کشور در ناتو، زیردریایی‌های پیشرفته و متناسب با شرایط دریای بالتیکح و ناوگان بزرگی از جت‌های جنگنده گریین تولید سوئد، در اختیار ناتو قرار می‌گیرد.

راه طولانی عضویت

تهاجم روسیه به اوکراین باعث شد سوئد خواستار پیوستن به ناتو شود، به‌ویژه آنکه کشور همسایه، فنلاند نیز بلافاصله برای پیوستن به ناتو اقدام کرده بود.

فنلاند سال گذشته به ناتو پیوست، اما سوئد مجبور شد بیشتر منتظر بماند زیرا ترکیه و مجارستان که روابط بهتری با روسیه دارند، با پیوستن سوئد به ناتو مخالف بودند.

ترکیه تصویب عضویت سوئد را موکول به اقدام شدیدتر استکهلم علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) کرد.

سوئد با تغییر قوانین خود و تسهیل فروش اسلحه به ترکیه، کوشید آنکارا را با خود همراه کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین تصویب پیوستن سوئد به ناتو را مشروط به موافقت ایالات متحده برای فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه دانست و اکنون آنکارا از ایالات متحده انتظار دارد تا برای تأمین موافقت کنگره آمریکا در این زمینه تلاش کند.

با این حال، دلیل مخالفت مجارستان با عضویت سوئد در ناتو چندان واضح نبود.

اکنون مصوبه مجلس مجارستان باید به امضای رئیس مجلس و رئیس‌جمهوری این کشور برسد و پس از آن احتمال، مراحل عضویت سوئد در ناتو به سرعت طی خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
کاوش
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.