آمریکا ۴ نفر را به اتهام قاچاق موشک ساخت ایران برای حوثی‌ها محاکمه می‌کند

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه سوم اسفند اعلام کرد چهار مرد را به تلاش برای رساندن سلاح‌های ساخت ایران به حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی متهم کرده است.

این چهار نفر، که به گزارش خبرگزاری رویترز مدارک هویتی پاکستانی دارند پس از آن بازداشت شدند که نیروی دریایی آمریکا، روز ۲۵ دی ماه،یک کشتی حامل کلاهک‌های موشکی و تسلیحات نظامی را که عازم یمن بود، در نزدیکی سواحل سومالی توقیف کرد.

پس از توقیف و بازرسی این کشتی، تسلیحات پیشرفته ساخت ایران، از جمله قطعات موشک‌های بالستیک میان‌برد و موشک‌های کروز ضد کشتی کشف شد.

در همان زمان، فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد نیروی دریایی آمریکا توانست در این کشتی تجهیزاتی مانند سامانه‌های پیشران و هدایت، کلاهک‌های موشک‌های کروز بالستیک میان‌برد و ضدکشتی و قطعات پدافند هوایی پیدا کند.

در بیانیه سنتکام گفته شده بود: «تحلیل‌های مقدماتی حاکی از آن است که همین سلاح‌ها توسط حوثی‌ها برای تهدید و حمله به دریانوردان بی‌گناه در کشتی‌های تجاری بین‌المللی که در دریای سرخ ترانزیت می‌کنند، استفاده شده است.»

لیزا موناکو، معاون دادستان کل آمریکا گفت: «حوثی‌ها می‌توانستند برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی و تهدید آزادی دریانوردی و شریان حیاتی تجارت از این تسلیحات استفاده کنند.»

محمد پهلوان، محمد مظهر، اظهر محمد و غفران الله و اظهر محمد به دروغگویی به افسران گارد ساحلی ایالات متحده متهم شده‌اند.

محمد پهلوان، ناخدای این کشتی در عین حال متهم شده است که با آگاهی کامل، کوشیده است کلاهک‌های ساخت ایران را به صورت قاچاق به دست حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی برساند.

قرار است این چهار نفر در دادگاهی در ایالت ویرجینیا محاکمه شوند.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، گفت: «محمد پهلوان تلاش کرد قطعات موشکی پیشرفته، از جمله کلاهک‌ها را برای شورشیان حوثی قاچاق کند تا از آنها علیه کشتی‌های باری و کشتی‌های آمریکایی استفاده شود.»

در جریان توقیف این کشتی، دو عضو نیروی دریایی آمریکا از روی عرشه به داخل آب پرتاب شدند و جستجو برای یافتن آنها به نتیجه نرسید.

متیو اولسن گفت که ایالات متحده به تلاش‌های خود برای مقابله با اقدامات بدخواهانه‌ای که کشتی‌رانی بین‌المللی و جان مردان و زنان آمریکایی را به مخاطره می‌اندازند، ادامه می‌دهد.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر در پاسخ به حملات شبه نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، دست به حملاتی علیه این گروه در یمن زده است.

حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، باعث اختلال در تجارت جهانی، تاخیر در عرضه کالاها و افزایش قیمت حمل و نقل و در نتیجه قیمت کالاهای مصرفی شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.