روحانی برای روشن شدن دلایل رد صلاحیتش سومین نامه را به شورای نگهبان نوشت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

وب‌سایت حسن روحانی از ارسال سومین نامه او به شورای نگهبان برای اعلام دلایل رد صلاحیتش در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری خبر داد.

بر اساس گزارش این وب‌سایت، نامه جدید رییس پیشین دولت جمهوری اسلامی در حالی روز دوم اسفند به شورای نگهبان ارسال شد که دو درخواست قبلی او برای پاسخگویی این شورا بی‌پاسخ مانده بود.

او شامگاه چهارم بهمن و پس از اعلام رد صلاحیتش، با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود از فقهای شورای نگهبان خواست تا دلایل این موضوع را صراحتا اعلام کنند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: «آنان که با انگیزه‌های سیاسی دست به رد صلاحیت اینجانب زده و هزاران نفر از داوطلبان مجلس شورای اسلامی را نیز به دلایل عمدتا سیاسی رد صلاحیت کردند، نه مالک انقلاب و کشورند و نه صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از خدمتگزاران صدیق و دلسوز کشور را دارند.»

روحانی گفته بود که اکنون شاهدی روشن و غیرقابل انکار بر رویکرد «حذف‌گرایانه و ضد قانون اساسی جریان اقلیت تمامیت‌خواه حاکم» پیش‌روی مردم قرار گرفته است.

او با اشاره به سوابق خود در ارکان اصلی جمهوری اسلامی، از شورای نگهبان خواست تا دلایل رد صلاحیتش را صراحتا اعلام کند.

حسن روحانی دو دوره رییس‌جمهوری ایران بود.

او همچنین ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این شورا، پنج دوره نماینده مجلس و سه دوره نماینده مجلس خبرگان رهبری بود.

رییس پیشین دولت در بخشی دیگر از اطلاعیه خود خواهان «رای اعتراضی» مردم در انتخابات پیش‌ رو شد اما درباره چگونگی این اعتراض توضیحی نداد.

روحانی روز سوم اسفند در وب‌سایت خود به اظهارات هادی طحان‌ نظیف، سخنگوی شورای نگهبان و علیرضا اعرافی، عضو فقهای شورای نگهبان درباره پاسخگویی به نامه‌هایش اشاره کرد.

طحان‌ نظیف گفته بود اولویت، بررسی صلاحیت کسانی است که شکایت داشتند و شورای نگهبان با اینکه رسیدگی به خواسته افرادی که شکایتی ثبت نکرده‌اند را هم حق قانونی‌شان می‌داند اما هنوز وارد این مرحله نشده است.

اعرافی نیز روز دوم اسفند به‌طور مشخص درباره نامه‌های روحانی گفت: «گفته شده سریع‌تر پاسخ داده شود و من هم این را قبول دارم که پاسخ باید سریع داده شود. جوابشان را می‌دهند.»

علاوه بر حسن روحانی، صلاحیت شماری دیگر از چهره‌های امنیتی و حکومتی جمهوری اسلامی نیز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری رد شده است.

مصطفی پورمحمدی، وزیر اسبق دادگستری، حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات و مهدی طائب، رییس قرارگاه عمار از جمله این چهره‌ها به شمار می‌روند.

انتخابات مجلس خبرگان رهبری قرار است هم‌زمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز ۱۱ اسفند برگزار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
پان‌عربیسم
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.