گاردین: تنها ۱۰ درصد مردم اروپا به پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه باور دارند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

در آستانه دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین، روزنامه گاردین روز چهارشنبه دوم اسفند با استناد به نتایج یک نظرسنجی نوشت تنها ۱۰ درصد از مردم اروپا به توانایی ارتش اوکراین برای شکست دادن روسیه در مناقشه کنونی باور دارند.

به گزارش گاردین، نتایج این نظرسنجی که از سوی اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شد، نشان می‌دهد با وجود حمایت بسیاری از مردم از اوکراین، آن‌ها درباره پیروزی نظامی این کشور بر روسیه خوش‌بین نیستند.

بر اساس این گزارش، حل و فصل مناقشه از طریق سازش، اکنون محتمل‌ترین راه برای پایان دادن به درگیری‌ها میان اوکراین و روسیه در نظر گرفته می‌شود.

نظرسنجی مشابهی که سال گذشته انجام شد، از اتحاد کشورهای غربی در مورد مناقشه اوکراین خبر می‌داد.

مشارکت‌کنندگان نظرسنجی سال گذشته از کشورهای آمریکا، بریتانیا، ترکیه، هند، چین، روسیه و ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، آلمان و لهستان بودند.

تعداد قابل توجهی از مشارکت‌کنندگان در کشورهای غربی (۴۴ درصد در بریتانیا، ۳۸ درصد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ۳۴ درصد در آمریکا) در سال ۲۰۲۳ معتقد بودند اوکراین باید تمامی سرزمین‌های از دست رفته خود را باز پس گیرد؛ حتی اگر این موضوع به قیمت طولانی‌تر شدن مناقشه با روسیه باشد.

گاردین با مقایسه نتایج این دو نظرسنجی نوشت به نظر می‌رسد سیاست‌مداران باید رویکردی واقع‌گرایانه‌تر در خصوص جنگ اوکراین در پیش گیرند.

به گفته دست‌اندرکاران نظرسنجی اخیر، تعریف «صلح قابل قبول» میان مسکو و کی‌یف می‎‌تواند در این برهه مورد بازنگری قرار گیرد.

مارک لئونارد، وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا گفت: «رهبران اتحادیه اروپا باید برای تداوم پشتیبانی از کی‌یف، مواضع خود را در قبال جنگ اوکراین تغییر دهند.»

او اضافه کرد مشارکت کنندگان در نظرسنجی اخیر بر این عقیده هستند که هر چند اوکراین قادر به شکست دادن روسیه نیست اما ادامه کمک‌ها به کی‌یف می‌تواند زمینه را برای دست‌یابی به یک توافق صلح پایدار به نفع این کشور فراهم کند و مانع از پیروزی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه شود.

شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در دی‌ماه گزارش داد بر خلاف پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در اوایل سال ۲۰۲۳، اوکراین نتوانست در صحنه نبرد با روسیه ورق را به نفع خود برگرداند.

سی‌ان‌بی‌سی افزود انتظار می‌رود سال ۲۰۲۴ سال دشوارتری برای اوکراین در عرصه جنگ با روسیه باشد.

وب‌سایت خبری فارین پالیسی نیز در آن زمان نوشت با وجود ورود مناقشه روسیه و اوکراین به سومین زمستان خود، هنوز آینده این جنگ نامشخص است.

به گفته فارین پالیسی، هیچ یک از این دو کشور در طی سال ۲۰۲۳ نتوانستند موفقیت نظامی چشمگیری در زمینه تصرف مناطق تحت کنترل طرف مقابل به دست آورند.

بسیاری از کارشناسان نظامی و چهره‌های سیاسی با اشاره به فرسایشی شدن جنگ روسیه و اوکراین می‌گویند نبرد میان طرف‌های درگیر به بن‌بست رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.