مرضیه فارسی و فروغ تقی‌پور، متهمان سیاسی، هر یک به ۱۵ سال حبس محکوم شدند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۸

مرضیه فارسی و فروغ تقی‌پور، دو متهم سیاسی محبوس در زندان اوین، با حکم دادگاه انقلاب تهران هر کدام به ۱۵ سال حبس محکوم شدند. پروین میرآسان، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی هم با گذشت ۱۵ ماه از زمان دستگیری، همچنان به صورت بلاتکلیف در اوین زندانی است.

بر اساس گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا، فارسی و تقی‌پور که پیشتر از بابت اتهاماتی از جمله «بغی» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند، در یک پرونده مشترک، به ظن عضویت در گروه‌های مخالف نظام هر کدام به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

هرانا با بیان اینکه مصادیق اتهامی مورد استناد قاضی برای صدور این احکام مشخص نیست، افزود ایمان افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، سوابق متعددی در صدور احکام ناعادلانه برای فعالان سیاسی دارد.

جلسه رسیدگی به اتهامات فارسی و تقی‌پور، پیشتر بدون حضور آنها در دادگاه برگزار شده بود و آنها دادگاه را به رسمیت نشناخته و از حضور در این جلسه امتناع کرده بودند.

این دو زن زندانی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ در تهران بازداشت و مدتی بعد از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند زنان این زندان منتقل شدند.

تقی‌پور و فارسی پیش از این نیز از بابت فعالیت‌های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته‌اند.

هرانا تاکید کرده که فارسی از بیماری سرطان رنج می‌برد و از شرایط جسمانی مناسبی برخوردار نیست.

پروین میرآسان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین زندانی است

پروین میرآسان، متهم سیاسی ۶۶ ساله و یکی از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ۱۴۰۱، با گذشت ۱۵ ماه و ۱۵ روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به‌سر می‌برد.

سایت هرانا به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این متهم سیاسی نوشت حدود ۱۰ روز پیش جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میرآسان در یک پرونده مشترک با نصراله فلاحی و فرزندش ارغوان فلاحی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری برگزار شد.

به گفته این منبع مطلع، میرآسان مبتلا به بیماری‌های دیابت، پارکینسون، مشکلات مفاصل و اختلالات عصبی است و از رسیدگی مناسب پزشکی و درمانی محروم مانده است.

پروین میرآسان، متولد ۱۳۳۶ است و در تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۱ در جریان خیزش انقلابی از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی بعد به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

ایران اینترنشنال، خردادماه امسال در گزارشی نوشت نصرالله فلاحی همراه با دخترش ارغوان فلاحی، پسرش اردوان فلاحی و دوست خانوادگی‌شان پروین میرآسان، با گذشت هفت ماه از زمان بازداشت همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به‌سر می‌برند.

جمهوری اسلامی از آغاز روی کار آمدن خود همواره فعالان مدنی و سیاسی منتقد حکومت را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده است.

از زمان آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی از شهریور ۱۴۰۱ تا کنون، سرکوب فعالان مدنی، سیاسی و معترضان از سوی حکومت شدت گرفته و همچنان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها