ادامه بازداشت نصرالله فلاحی، فرزندان و یک دوست خانواده؛ پرونده‌ای خانوادگی با اتهام محاربه

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، نصرالله فلاحی همراه با دخترش ارغوان فلاحی، پسرش اردوان فلاحی و دوست خانوادگی‌شان پروین میرآسان، با گذشت هفت ماه از زمان بازداشت همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به‌سر می‌برند.

پیش از این تنها اطلاعاتی درباره بازداشت هم‌زمان نصرالله فلاحی و فرزندانش منتشر شده بود اما منابع آگاه می‌گویند هم‌زمان با آن‌ها، دوست خانوادگی‌شان به نام پروین میرآسان هم بازداشت و با اتهاماتی مشابه مواجه شده است.

به گفته یک منبع مطلع از پرونده این چهار شهروند که آبان‌ماه ۱۴۰۱ هم‌زمان با خیزش سراسری بازداشت شده‌اند، نصرالله فلاحی و پسرش اردوان فلاحی در زمان بازداشت در خانه دوست خانوادگی‌شان پروین میرآسان حضور داشته‌اند و ماموران وزارت اطلاعات تنها به همین دلیل آن‌ها را «هم‌پرونده» معرفی کرده‌اند.

نصرالله فلاحی

تداوم بازداشت این شهرندان در شرایطی است که پیش‌تر عرفان کرم‌ویسی، وکیل خانواده فلاحی اعلام کرده بود دادگاه از قبول وکالتش برای نصرالله فلاحی و دو فرزندش خودداری کرده است.

به گفته او، اتهامات «محاربه» و «افساد فی‌الارض» علیه این پدر و دو فرزندش مطرح شده است.

پیش از این هم گزارش‌هایی درباره این چهار نفر منتشر شده بود که حاکی از آن بود که از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در یک پرونده مشترک به «محاربه»، «افساد ‌فی‌الارض از طریق اقدامات گسترده تخریبی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی کشور» متهم شده‌اند.

بر اساس قوانین کیفری جمهوری اسلامی، اتهام‌هایی مانند «محاربه» و «افساد فی‌الارض» می‌تواند به صدور حکم اعدام یا حبس‌های طولانی‌مدت برای شهروندان منجر شود.

ارغوان و اردوان فلاحی

نصرالله فلاحی ۶۶ ساله و اردوان فلاحی ۲۴ ساله هم‌اکنون در بند چهار زندان اوین و پروین میرآسان ۶۶ ساله و ارغوان فلاحی ۲۲ ساله در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برند.

یک منبع نزدیک به خانواده‌های این افراد به ایران‌اینترنشنال گفت نصرالله فلاحی، اردوان فلاحی و پروین میرآسان با وجود نیاز مبرم به درمان، از حق رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده‌اند.

پیش از اینهم کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان نوشته بود این چهار شهروند، پس از بازجویی‌های طولانی و تحمل بیش از ۶٠ روز انفرادی در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های اصفهان و شیراز، روز ٢٣ بهمن سال گذشته به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شدند.

همچنین تاکنون دلایل انتساب اتهامات وارده به آن‌ها مشخص نیست و این چهار نفر به‌صورت بلاتکلیف و بدون اخذ آخرین دفاع در زندان نگه داشته می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها