در ادامه فشار بر بهائیان، کیوان رحیمیان به ۹ سال حبس محکوم و نوشین مصباح زندانی شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۶

در ادامه فشارها بر بهائیان در ایران، کیوان رحیمیان، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین از سوی دادگاه انقلاب به ۹ سال حبس، ۶ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. نوشین مصباح، دیگر شهروند بهائی هم برای تحمل یک سال حبس به زندان وکیل‌آباد مشهد رفت.

براساس حکمی که از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر و به کیوان رحیمیان ابلاغ شده، این شهروند بهائی از بابت اتهام «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به پنج سال حبس، شش سال محرومیت از حقوق اجتماعی و پرداخت ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

دادگاه علاوه بر این او را به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به تحمل چهار سال حبس محکوم کرده است.

یک صفحه اینستاگرامی که اخبار مربوط به کیوان رحیمیان را منتشر می‌کند با اعلام خبر محکومیت این زندانی بهائی نوشته که او طبق ماده‌ ۵۰۰ مکرر و ماده‌ ۶۱۰ به این مجازات‌ها محکوم شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، مجازات اشد یعنی پنج سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود.

ایران اینترنشنال، روز یکشنبه ۲۲ بهمن در گزارشی نوشت که ادامه بازداشت و بلاتکلیفی رحیمیان در حالی است که جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروند بهائی روز ۱۶ دی‌ماه برگزار شده و دادگاه با آزادی موقت او با قرار وثیقه تا صدور حکم قطعی مخالفت کرده است.

رحیمیان در تاریخ ۲۷ تیرماه امسال به دست نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

او مترجم، روانشناش و از استادان دانشگاه مجازی بهائیان ایران است که پیش از این نیز سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته است.

رحیمیان در سال ۱۳۹۶ پس از تحمل پنچ سال حبس به‌ اتهام تدریس به جوانان محروم از تحصیل بهائی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

رحیم رحیمیان، پدر کیوان رحیمیان در ۱۵ فروردین سال ۱۳۶۳ به دلیل بهائی بودن تیرباران شد. پیکر او هرگز به خانواده‌اش تحویل داده نشد و احتمال می‌رود که در آرامگاه خاوران به خاک سپرده شده باشد.

آفاق خسروی‌زند، مادر کیوان رحیمیان روز سه‌شنبه ۳۰ آبان از دنیا رفت و پیکرش بدون اطلاع و اجازه خانواده، در گورستان خاوران به خاک سپرده شد.

نوشین مصباح برای تحمل حبس به زندان وکیل‌آباد مشهد رفت

سایت خبری هرانا گزارش داده که نوشین مصباح، شهروند بهائی روز دوشنبه ۲۳ بهمن پس از مراجعه به شعبه ۲۱ اجرای احکام دادسرای مشهد بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت یک سال حبس خود به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد.

بر اساس این گزارش، مصباح پیشتر با حکم شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد به ریاست هادی منصوری از بابت اتهام «عضویت در گروه با هدف بر هم زدن نظم و امنیت کشور» به تحمل سه سال حبس و در خصوص اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل هشت ماه حبس محکوم شده بود.

مصباح در نهایت اوایل آذرماه از سوی شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با اتهام «عضویت در گروه با هدف بر هم زدن نظم و امنیت کشور» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد و از اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» تبرئه شد.

در ماه‌های گذشته فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی تشدید شده است.

در همین رابطه جامعه جهانی بهائی روز ١٣ آذر در بیانیه‌ای به شرح «روش‌های جدید و بسیار خشن‌تر» پرداخت که «جمهوری اسلامی برای سرکوب بهائیان» از آن‌ها استفاده می‌کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند، اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ و استقرار جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها