گروه قیام تا سرنگونی با هک سامانه‌های مجلس، ده‌ها سند داخلی و محرمانه را منتشر کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۴

گروه هکری قیام تا سرنگونی مسئولیت هک «خبرگزاری خانه ملت»، ارگان رسانه‌ای مجلس شورای اسلامی را بر عهده گرفت. این گروه هکری اعلام کرده که بیش از ۶۰۰ سرور مجلس شورای اسلامی را از دسترس خارج کرده‌ است.

روابط عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای هک شدن وبسایت‌های این نهاد را تایید کرده‌ است.

در اطلاعیه گروه هکری «قیام تا سرنگونی» که یک گروه نزدیک به سازمان مجاهدین خلق است آمده که سرورهای اصلی مجلس، سرور‌‌های کمیسیون‌های مجلس، سرور‌های اصلی صحن مجلس، سرور مجلس‌یار، سرور بانک مجلس و برخی سرور‌های دیگر مربوط به دبیر‌خانه، معاونت‌ها و دفاتر نمایندگان هک شده است.

یکی از این اسناد مربوط به مصوبات شورایعالی امنیت ملی درباره شیوه‌های دور زدن تحریم‌هاست

این گروه هکری همچنین در کانال تلگرام خود برخی از اسناد داخلی مجلس از جمله لیست حقوق‌های نمایندگان در خرداد‌ماه گذشته را منتشر کرده است.

روابط عمومی مجلس در نخستین واکنش خود اصالت این سند را رد کرده و گفته «بررسی اولیه تصاویر نشان می‌دهد برخی از این اسناد دستکاری شده و غیرقابل استناد است.»

در این اطلاعیه آمده که «هکرها احتمالا از طریق دسترسی محدود به برخی اسناد، اسناد واقعی را دستکاری کرده‌اند و به‌عنوان نمونه در فایلی که با عنوان حقوق نمایندگان در خرداد ۱۴۰۲ منتشر شده یک ستون با عنوان جمع نهایی حاوی اعداد غیرواقعی درج شده است که در اسناد پرداختی مجلس وجود ندارد.»

هک خبرگزاری مجلس شورای اسلامی در آستانه برگزاری انتخابات آتی این نهاد انجام شده است. انتخابات مجلس دوازدهم که همچون دوره‌های پیش با رد‌صلاحیت گسترده کاندیداها همراه بوده قرار است روز ۱۱ اسفند‌ماه برگزار شود.

گروه قیام تا سرنگونی پس از هک سامانه‌های مجلس مجموعه‌ای از اسناد داخلی و محرمانه را روی کانال تلگرامی خود منتشر کرده است.

این گروه هکری در سال‌های اخیر بارها ارگان‌های حکومتی ایران را هک کرده است. این گروه در خرداد ماه با هک سامانه‌ ریاست‌جمهوری در ایران اسناد متعددی از این نهاد را افشا کرد و برخی از این اسناد فعالیت‌های سپاه برای تجهیز و سرکوب اعتراض‌ها را برملا می‌کرد.

علاوه بر گروه قیام تا سرنگونی برخی گروه‌‌های هکری دیگر هم در سال‌های اخیر عملیات‌های موفق هکری علیه زیر‌ساخت‌ها و همچنین سرور‌های نهادهای حاکمیتی ایران داشته‌اند. گروه هکری «‌گنجشک درنده» روز ۲۷ آذرماه به سامانه‌های سوخت حمله سایبری کرد و فعالیت‌ پمپ‌بنزین‌ها در اغلب شهرهای ایران را برای چند روز مختل کرد.

گروه هکری عدالت علی هم در سال‌های اخیر عملیات‌های موفق هکری از جمله علیه صدا و سیما و قوه‌قضاییه داشته و در دو مورددوربین‌های مداربسته زندان اوین را هک کرده است.

با وجود عملیات‌های هکری متعدد علیه سرورهای نهادهای حکومتی، غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل روز اول آبان ماه گفته بود «از سال گذشته تاکنون، ۱۰ حمله سایبری اساسی به زیرساخت‌های حیاتی کشور، کشف و خنثی شده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
چند چند

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.