الهام علی‌اف بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان پیروز شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

الهام علی‌اف، رییس‌جمهور جمهوری آذربایجان، بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسید. رییس‌جمهوری کنونی آذربایجان با پیروزی در این انتخابات، یک دوره هفت ساله دیگر در قدرت باقی می‌ماند.

علی‌اف ۶۲ ساله که پس از درگذشت پدرش در سال ۲۰۰۳ قدرت را به دست گرفته، بر اساس نتایج رسمی، ۹۲ درصد آرا را به دست آورده است.

رییس کمیسیون مرکزی انتخابات آذربایجان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مردم آذربایجان الهام علی‌اف را به عنوان رییس‌جمهوری این کشور انتخاب کردند.»

بر اساس آمارهای رسمی، میزان مشارکت در انتخابات ۶۷/۷ درصد بوده است.

هزاران نفر از حامیان رییس‌جمهوری آذربایجان شامگاه چهارشنبه در خیابان‌های باکو، پایتخت، این پیروزی را جشن گرفتند.

علی‌اف برای پنجمین دوره متوالی به عنوان رییس‌جمهوری آذربایجان انتخاب شد.

بیش از شش میلیون و ۴۷۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در این انتخابات بودند.

قرار بود این انتخابات سال آینده میلادی برگزار شود اما علی‌اف در آذر ماه تصمیم گرفت انتخابات را زودتر از موعد برگزار کند.

تحلیل‌گران معتقدند علی‌اف با تغییر زمان انتخابات به دنبال استفاده از افزایش میزان محبوبیت خود در پی پیروزی نظامی در قره‌باغ بوده است.

او پیش از این گفته بود می‌خواهد انتخابات ریاست جمهوری آغاز عصر جدیدی باشد که در آن آذربایجان بر تمامی سرزمین خود تسلط یافته است.

جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان سه سال پیش و پس از حدود سه دهه، بار دیگر بر سر حاکمیت قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر درگیر شدند و پس از چندین هفته، آتش‌بسی تحت حمایت مسکو امضا شد.

با این حال تنش‌ها بین باکو و ایروان پس از آن همچنان ادامه یافت و هر از گاهی به درگیری نظامی منجر شد تا اینکه سرانجام نیروهای آذربایجان در سپتامبر ۲۰۲۳ وارد قره‌باغ کوهستانی شدند و حاکمیت بر این منطقه را از آن خود کردند.

قره‌باغ بر اساس قوانین بین‌المللی بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود اما اکثریت جمعیت در این منطقه را ۱۲۰ هزار ارمنی تشکیل می‌دادند که بسیاری از آن‌ها در پی مناقشه اخیر به ارمنستان گریختند.

الهام علی‌اف در سال ۲۰۰۳ و پس از مرگ پدرش، حیدر علی‌اف، از سران حزب کمونیست آذربایجان و افسر سابق کا‌.گ.ب، قدرت را در این کشور به دست گرفت.

او با تغییر قانون اساسی در سال ۲۰۰۹، بندی را که مانع از نامزدی متوالی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری می‌شد حذف کرد و بدین ترتیب توانست تا کنون در قدرت باقی بماند.

او در سال ۲۰۱۸ با کسب ۸۶ درصد آرا برنده انتخابات شد. احزاب اپوزیسیون او را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند.

دوران ۲۰ ساله حکومت علی‌اف بر آذربایجان با سرکوب سیاسی و دستگیری چهره‌های اپوزیسیون و روزنامه‌نگاران مستقل همراه بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن از هدف قرار گرفتن صداهای منتقد و سرکوب حق آزادی بیان در آذربایجان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتقاد کرد.

به گفته عفو بین‌الملل، سرکوب صورت گرفته از سوی مقام‌های آذربایجانی، حمله به حقوق فردی، جامعه مدنی و حکومت قانون به شمار می‌رود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.