کاهش شدید بارش در ۹ استان ایران در بیش از نیم قرن اخیر

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب در ایران نشان می‌دهد از ابتدای سال آبی جاری در اول مهر تا ششم بهمن‌، نیمی از استان‌های ایران نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد کاهش بارش بوده‌اند.

استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، قم، خراسان جنوبی، رضوی و مرکزی استان‌هایی بوده‌اند که در یک دوره بلند‌مدت ۵۳ ساله، کاهش شدید بارش را تجربه کرده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز شنبه ۱۴ بهمن در گزارشی با اشاره به ادامه‌دار بودن خشکسالی در ایران به کاهش بارش در ۱۷ استان ایران اشاره کرد اما نامی از آن‌ها نبرد.

از این تعداد، ۹ استان در هم‌سنجی با دوره بلندمدت ۵۳ ساله با کاهش شدید بارش روبه‌رو شده‌اند.

در تمام ایران تنها چهار استان آذربایجان‌ غربی، مازندران، گلستان و اردبیل نسبت به این دوره بلندمدت اندکی رشد بارش داشته‌اند. هم‌زمان میزان پر شدگی سدهای دست‌کم چهار استان کشور بین یک تا هفت درصد است.

استان فارس با ثبت عدد ۷۹ درصد، بیشترین کاهش بارش را نسبت به سال گذشته دارد و پس از آن استان بوشهر با ۷۷ درصد و استان کرمان با ۶۹ درصد کاهش بارش قرار گرفته‌اند.

میانگین بارش‌های سراسر ایران در سال جاری آبی نسبت به دوره بلندمدت ۵۵ ساله، ۴۳ درصد کاهش‌ یافته است.

هم‌زمان میزان آبی که از سدها برای مصارف گوناگون خارج شده است نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، کاهش بارش‌ها از یک‌سو و افزایش مصرف از طرف دیگر وضعیت ۱۵ سد ایران را با کاهش شدید حجم آب مواجه کرده است.

وضعیت پر‌شدگی آب در برخی سدها بیش از موارد دیگر بحرانی است و سد رودبال داراب در استان فارس با یک درصد و چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان با دو درصد آب، در صدر این فهرست قرار دارند.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، روز سوم بهمن گفته بود میزان بارش‌ها در ۲۸ استان از شرایط عادی و نرمال کمتر است.

روز ۱۲ بهمن نیز فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب، با اشاره به گذشت ۱۳۲ روز از سال آبی جاری از محقق نشدن پیش‌بینی‌های بارشی خبر داده و گفته بود سال ۱۴۰۲ به‌عنوان چهارمین سال خشک متوالی، با کاهش جدی بارش روبه‌روست.

خبرگزاری مهر روز جمعه ۱۳ بهمن به نقل از محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هشدار داد پایتخت برای نخستین بار است که چهار سال پیاپی خشکسالی را تجربه می‌کند.

تهران در ۵۰ سال اخیر همواره پس از دو سال خشکسالی، با ترسالی مواجه بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تار و پود - فصل دوم
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.