همراهی گسترده فعالان مدنی با اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زن علیه اعدام

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۵

اعتراض‌ها به موج اعدام‌ها در ایران و اعلام اعتصاب غذای گروهی ۶۱ زن زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین پس از اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی ادارمه دارد. فعالان سیاسی و مدنی، هنرمندان و شماری از خانواده‌های دادخواه نیز روز پنج‌شنبه پنج بهمن به این موج اعتصاب غذا پیوستند.

روز سه‌شنبه سوم بهمن و پس از انتشار خبر اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، نرگس محمدی، زندانی سیاسی خبر داد ۶۱ زن زندانی سیاسی-عقیدتی اوین با هدف توقف صدور احکام اعدام، روز پنجم بهمن دست به اعتصاب غذای عمومی خواهند زد.

محمدی افزود: «زنان زندانی برای زنده نگه داشتن نام اعدام‌شدگان و برای زنده ماندن صدها انسانی که در زندان‌های جمهوری اسلامی در سراسر کشور در صف اعدام‌اند، مقاومت خواهند کرد.»

صفحه اینستاگرام گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی در اوین،از همراهی با این اعتصاب غذا خبر داد و خطاب به مخاطبان خود نوشت: «صدای ما باشید علیه اعدام.»

پس از آن برخی دیگر از زندانیان سیاسی فعلی و سابق، خانواده‌های زندانیان سیاسی، فعالان حقوق بشر و هنرمندان اعلام کردند که به این اعتصاب سراسری می‌پیوندند.

زینب جلالیان، زندانی محکوم به حبس ابد در زندان یزد و قدیمی‌ترین زن زندانی سیاسی در ایران توماج صالحی رپر زندانی و مهدی یراحی خواننده معترض از جمله افرادی بودند که با این اعتصاب غذای نمادین همراهی کردند.

یراحی که در حال حاضر با وثیقه ۱۵ میلیارد تومانی به طور موقت آزاد است، ماه گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال و هشت ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد که یک سال از حکم حبس او قابل اجراست.

گلشیفته فراهانی، بازیگر سینما، تصویری از خود در اینستاگرامش منتشر کرد که نشان می‌دهد پلاکاردی با شعار «اعدام در ایران را متوقف کنید» در دست گرفته است.

حامد اسماعیلیون: صدای زندانیان شجاع باشیم

حامد اسماعیلیون، با انتشار ویدیویی در اینستاگرام خود به اعتصاب زندانیان زن سیاسی اشاره کرد و گفت: «ما باید صدای آن‌ها باشیم. پیش از آن‌که برای زندانیانی که در صف اعدام هستند بسیار دیر شود.»

این چهره سرشناس مخالف جمهوری اسلامی به سفر ندا الناشف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به ایران واکنش نشان داد و گفت: «از او انتظار داریم به محض ورود به تهران به طرف زندان اوین و ملاقات زندانیان سیاسی برود که پشت دیوار زندان‌های استبداد به سر می‌برند. خانم الناشف باید به دیدار زندانیانی برود که در صف اعدام هستند.»

اعتصاب غذای خانواده‌های زندانیان

کریم محمدی، پدر نرگس محمدی هم با اعلام اعتصاب غذای خود گفت: «از تک‌تک مردم ایران می‌خواهم از زنان به‌پاخاسته اوین حمایت کنیم و به اعدام نه محکم بگوییم.»

حسن همایون، همسر سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار زندانی در اوین هم همراهی و اعتصاب غذای خود را با زندانیان اعلام کرد و گفت: «پیوستن به اعتصاب غذا، انتظاری‌ست که زن‌های زندانی دست‌کم از بستگان‌ و دوستان‌شان دارند.»

خدارحم قلیان، پدر سپیده قلیان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در یک پیام صوتی از اعتصاب غذای خود و همسرش در اعتراض به اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی خبر داد.

او گفت که «همه اعدامیان مثل فرزندان ما هستند» و از سایر پدر و مادرها خواست تا به این اعتصاب غذا بپیوندند.

ماریا محمودی، همسر محمد فرامرزی زندانی محکوم به اعدام و فاطمه گورایی، مادر زهره سرو، زندانی سیاسی در اوین از همراهی خود با اعتصاب زندانیان خبر دادند.

جوانا طیمسی، همسر زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام از پیوستن خود به اعتصاب غذای عمومی زندانیان خبر داد و نوشت: «غرب نباید با رژیم آخوندی مماشات کند. بلکه باید با اعمال فشار بر مقامات و قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی اعدام‌ها را متوقف کند.»

اعتصاب غذای خانواده‌های دادخواه

محمد کریم‌بیگی پدر مصطفی کریم‌بیگی، اکرم نقابی مادر ⁧سعید زینالی البرز صادقی، از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی نیز از پیوستن خود به اعتصاب خبر دادند.

مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراضات ۸۸ و سعید زینالی ⁩دانشجویی است که در اعتراضات ۱۳۷۸ در کوی دانشگاه تهران بازداشت و پس از آن مفقود شد.

البرز صادقی همچنین اعلام کرد که همراه با ۶۱ زندانیِ زن زندان اوین، مادرش منظر ضرابی نیز اعتصاب غذا کرده است.

بیانیه جمعی از زندانیان سابق در حمایت از اعتراض زندانیان زن اوین

آتنا دائمی، فعال مدنی نامه‌ای از اعلام هم‌بستگی ۳۷ زندانی سیاسی سابق بند زنان زندان اوین با ۶۱ زندانی در اعتصاب غذا منتشر کرد.

در بخشی از این نامه خطاب به اعتصاب‌کنندگان آمده است: «ما که پیش‌تر در کنارتان و همراه و هم‌رزمتان بودیم از هزینه‌هایی که به جان می‌خرید آگاهیم.»

امضاکنندگان این نامه اعلام هم‌بستگی زندانیان را نیازمند «پشتیبانی مردم» خوانده و تاکید کردند: «ما انعکاس صدای شما می‌شویم تا پیام دادخواهی، حق‌طلبی و مخالفت با اعدام در سراسر جهان شنیده شود.»

عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «برای همراهی و هم‌صدا شدن با زنان زندانی اوین، برای خواست و هدف مشترک، برای "ما" برای فریاد کردن این بغضی که در جانم نشسته روز پنج‌شنبه در اعتراض به اعدام، اعتصاب غذا می‌کنم.»

همراهی فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران اعتصاب غذای زنان زندانی سیاسی را «صحنه دیگری از جنبش پویای زن، زندگی، آزادی و دارای پتانسیل تبدیل به یک کمپین گسترده و موثر برای کُند کردن و از کار انداختن ماشین کشتار زندانیان و کسب پشتیبانی بین‌المللی در این راستا» توصیف کرد.

مسیح علی‌نژاد با انتشار ویدیویی اعلام کرد به اعتصاب غذای ۶۱ زن زندانی سیاسی اوین و سایر فعالان می‌پیوندد.

او از همه و به ویژه سیاستمداران، ورزشکاران و چهره‌های مشهور غربی که سال گذشته موهای خود را در هم‌بستگی با خیزش انقلابی مردم ایران قیچی کرده بودند، خواست به این اعتصاب غذا بپیوندند.

علی‌نژاد تاکید کرد: «زمانش رسیده تا با اتحاد از رهبران کشورهای دموکراتیک بخواهیم روابط خود را با قاتلان ما قطع کنند. ابراز هم‌بستگی زیباست، اما اگر در عمل اقدامی نشود، افراد بیشتری اعدام خواهند شد.»

سعید دهقان، حقوق‌دان و جمشید برزگر، روزنامه‌نگار اعلام کردند در اعتراض به اعدام معترضان، پنج‌شنبه به موج اعتصاب غذای فعالان و زندانیان سیاسی می‌پیوندند و در میدان مل لستمن تورنتو به تجمع ایرانیان ملحق می‌شوند.

شیما بابایی، فعال مدنی سالک بلژیک، تصویری از خود در یکی از خیابان‌های شهر بروکسل منتشر کرد و اعلام کرد که «وقتی میبینم خواهرانم بیخِ گوش استبداد همچون سرو ایستاده‌اند و برای نه گفتن به اعدام، این قتل عمد حکومتی دست به اعتصاب غذا زده‌اند، نمی‌توانم در خانه بنشینم.»

این فعال حقوق بشر با اشاره به اینکه خود مدتی را «در امنیتی‌ترین بند زندان اوین» محبوس بود، خطاب به همبندی‌های سابق خود نوشت: «اگر چه از شما کیلومترها دورم اما دور از خانه، همراه با شما اعتصاب غذا می‌کنم و کنارتان ایستاده‌ام. برای نه گفتن به اعدام، نه گفتن به جمهوری اسلامی.»

غزل عبداللهی، مصطفی شریفیان، علیرضا عبدی، میلاد پورعیسی، پدرام فرهادی، فریبا راد، حسین شیرزاد، سولماز ایکدر، آزاده بلاش، شعله پاکروان، نوشین جعفری، آزاده اسدی، مریم پالیزبان، مهشید ناظمی، پوران ناظمی، نیکی محجوب، مینا اکبری، لیلا میرغفاری، گلاره عباسی، سپیده ابطحی، مژگان کشاورز، رضا اکوانیان و ناهید تقوی زندانی دوتابعیتی ایرانی-آلمانی که در مرخصی به سر می‌برد، دیگر کسانی هستند که در روز پنج‌شنبه در همراهی با زنان زندانی در اوین اعتصاب غذا کرده‌اند.

میلاد محمدی، برادر شهریار محمدی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در اعتراض به اعدام‌ها در میدان مل لستمن تورنتو تحصن کرده است.

کنفرانس خبری علیه اعدام در ایران

روز پنج‌شنبه پنجم بهمن، «کنفرانس خبری علیه اعدام در ایران» در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد و جمعی از فعالان مدنی درباره تداوم اعدام در ایران اطلاع‌رسانی کردند.

در جریان این نشست شماری از حاضران، اعتصاب غذای خود در همراهی با زنان زندانی در اوین را اعلام کردند.

نرگس اسکندری، شهردار فرانکفورت نیز در این کنفرانس حضور داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها