یک وکیل کُرد ایرانی مقیم اقلیم کردستان عراق هدف سوء قصد قرار گرفت

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

بر اساس گزارش رسیده به ایران‌اینترنشنال، سهراب رحمتی، وکیل و مدافع حقوق بشر کُرد ایرانی و عضو سندیکای وکلای اربیل در اقلیم کردستان عراق هم‌اکنون تحت تدابیر امنیتی در بیمارستانی در اربیل بستری است و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در حال بررسی و تحقیق در مورد عوامل حمله به او هستند.

سهراب رحمتی روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان مورد سوء‌قصد قرار گرفت.

منابع آگاه در اقلیم کردستان عراق به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفتند رحمتی مقابل در خانه‌اش در اربیل از سوی یک تیم سه نفره با سلاح گرم هدف سوء قصد قرار گرفته و دو گلوله به بدنش اصابت کرده است. نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق تاکنون موفق به دستگیری حمله کنندگان نشده‌اند.

رحمتی، اهل شهرستان بوکان است و سال‌هاست در اقلیم کردستان عراق زندگی می‌کند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، او در سال‌های گذشته وکالت پرونده قادر قادری، کادر ارشد حزب دموکرات کردستان ایران را بر عهده داشت که به وسیله سه تن از عوامل جمهوری اسلامی در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در روستایی در استان سلیمانیه ترور شد.

رحمتی سال ۱۳۹۹ در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال گفت: «متهمان ترور قادری اعتراف کرده‌اند که سپاه پاسداران برنامه‌ریزی ترور را انجام داده و به آن‌ها وعده پرداخت پول داده است.»

بر اساس گفته‌های بستگان این وکیل و مدافع حقوق بشر، او در سال‌های گذشته بارها از سوی جمهوری اسلامی تهدید شده بود.

حزب دموکرات کردستان ایران در بیانیه‌ای سوء قصد به جان این ‌وکیل را محکوم و اعلام کرد سهراب رحمتی، وکالت سه پرونده مهم از جمله انفجار شب یلدا در سال ۱۳۹۵، ترور فرمانده ارشد این حزب در سال ۱۳۹۶ و موشک‌باران حزب دموکرات در سال ۱۳۹۷ را بر عهده داشته است.

حزب دموکرات نیز تاکید کرد این وکیل از سوی جمهوری اسلامی بارها هدف تهدید جانی قرار گرفته است.

تنها در ۱۱ ماه گذشته در اقلیم کردستان عراق سه کادر حزب دموکرات کردستان ایران به وسیله جمهوری اسلامی ترور شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها