حمله به پایگاه‌های آمریکا در منطقه؛ واشینگتن تحریم‌های کتائب حزب‌الله را تشدید کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به ایران‌اینترنشنال گفت در روز جمعه ۲۶ آبان، سه حمله به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام شده است. هم‌زمان آمریکا تحریم‌ها علیه گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله در عراق را افزایش داد.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت در روز جمعه یک حمله پهپادی به بشور (پایگاه حریر در کردستان عراق) رخ داد که تلفات یا آسیبی به زیرساخت‌های این پایگاه وارد نشد.

او گفت که یک حمله پهپادی دیگر به پایگاه هوایی الاسد عراق انجام شد که آن هم بدون تلفات یا خسارت به زیرساخت‌ها بود.

به گفته این مقام آمریکایی، حمله گزارش شده دیگر یک حمله پهپادی در تل بیدر سوریه بوده است که در پی آن یکی از نیروهای آمریکایی دچار مجروحیت جزیی شد.

او افزود هنوز جزییات بیشتری در مورد مجروح شدن احتمالی دیگر سربازان به دستش نرسیده است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا گفت از ابتدای جنگ جاری میان حماس و اسرائیل تاکنون پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه در مجموع ۶۲ بار هدف حمله شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

از این میان ۲۹ حمله به پایگاه‌های آمریکایی در عراق بوده و ۳۳ حمله نیز به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه انجام شده است.

تحریم‌های تازه علیه گروه‌های شبه‌نظامی عراقی

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه تحریم‌های جدیدی را علیه گروه‌های شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت جمهوری اسلامی اعمال کرد.

این وزارت‌خانه گروه کتائب حزب‌الله، یکی از این گروه‌ها را به دلیل دست داشتن در حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی تحریم کرد.

تحریم‌های جدید علیه شش نفر از افراد عضو کتائب ‌حزب‌الله از جمله یک عضو هیات تصمیم‌گیری اصلی این گروه است.

آمریکا پیش‌تر این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

مسوول بخش ارتباطات خارجی و فرمانده‌ای که با سپاه پاسداران برای آموزش اعضای این گروه همکاری می‌کرده، از دیگر تحریم‌شدگان هستند.

یکی از مقامات نیروی قدس سپاه، بازوی منطقه‌ای سپاه پاسداران که شبه‌نظامیان متحد خود را در منطقه کنترل می‌کند نیز به دلیل فراهم کردن امکان سفر و آموزش اعضای کتائب حزب‌الله در ایران، هدف تحریم قرار گرفت.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه اعلام تحریم کتائب حزب‌الله گفت: «اقدام امروز این پیام ایالات متحده را به کتائب حزب‌الله و سایر گروه‌های مورد حمایت ایران می‌رساند که از تمام امکانات موجود برای پاسخگو کردن عوامل فرصت‌طلبی که به دنبال سوء‌استفاده از وضعیت غزه برای اهداف خود هستند، استفاده خواهد شد.»

او افزود: «ما کاملا متعهد به امنیت و ثبات در خاورمیانه‌ایم و در تلاش‌های خود برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده، ثابت‌قدم هستیم.»

تحریم‌های آمریکا موجب می‌شود هر گونه دارایی‌های احتمالی تحریم‌شدگان در آمریکا مسدود شود و آمریکایی‌ها از معامله با این افراد یا سازمان‌ها منع شوند. کسانی که با تحریم‌شدگان معامله کنند در معرض تحریم قرار می‌گیرند.

از زمان آغاز درگیری اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر، ایالات متحده دفاع هوایی بیشتری در منطقه مستقر کرده و کشتی‌های جنگی و هواپیماهای جنگنده از جمله دو ناو هواپیمابر را به منطقه فرستاده تا تلاش کند جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایت تهران را از انجام حملات بازدارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ شفاهی - فصل سوم
خبرها
جهان‌نما
سپاه صلح

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.