فضای امنیتی زاهدان در روز جمعه ۱۹ آبان با حضور گسترده نیروهای نظامی در خیابان‌های اطراف مصلی و مسجد مکی تشدید شد. مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه به انتقاد از افترا و اتهامات دروغین رسانه‌های حکومتی علیه مجموعه مکی و منتقدان پرداخت.

بر اساس گزارش شهروندان، نیروهای امنیتی و نظامی از صبح روز جمعه با ایجاد ایست و بازرسی و مسدودسازی معابر و خیابان‌های اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان، عابران را تفتیش و بازرسی بدنی کردند.

پس از برگزاری نماز جمعه، شهروندان مصلی را در سکوت ترک کردند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه امروز گفت: «در عجبم که برخی رسانه‌های حکومتی و وابسته به نهادهای امنیتی و ارگان‌های بانفوذ، با صراحت علیه مخالفان، منتقدان، عدالت‌خواهان و طرفداران آزادی‌های مشروع فرافکنی، دروغ‌پردازی و اتهام‌زنی می‌کنند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان هدف از این دروغ‌پردازی را خارج کردن منتقدان از صحنه دانست.

طی روزهای گذشته خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد در مسجد مکی ۸۰ دستگاه ماینر راه‌اندازی شده و متولیانش با سوءاستفاده از برق رایگان، رمز ارز استخراج می‌کنند.

فارس در خبری دیگر مدعی شد نیروهای امنیتی «۲۲ دستگاه ارتباطی و استارلینک آژانس امنیت ملی آمریکا» را ضبط کرده‌اند که مقصد دو محموله آن دفتر مولوی عبدالحمید بود.

دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با انتشار بیانیه‌هایی، هر دو موضوع را تکذیب کرد و آن را در راستای «پرونده‌سازی، عقده‌گشایی، تلاش برای محدود کردن مطالبه‌گری، اعمال و تشدید فشار» خواند.

او در خطبه‌های نماز جمعه امروز نیز خطاب به حکومت گفت که این تهمت‌زنی‌ها با هدف تشویش اذهان عمومی، «علاج کار نیست» و راه به جایی نخواهد برد.

انتقاد از بازداشت‌های گسترده و نقض آزادی بیان

مولوی عبدالحمید تاکید کرد رسانه برای «انعکاس واقعیت» ایجاد شده و آزادی رسانه، از ابتدایی‌ترین آزادی‌های هر تمدنی است.

او خطاب به حکومت ادامه داد: «حداقل به قوانین خودتان احترام بگذارید و اصحاب رسانه و روزنامه‌نگارانی که واقعیت را می‌گویند، احضار و بازداشت نکنید و افراد دستگیر شده را هم آزاد کنید.»

به گفته اسماعیل‌زهی، جامعه اهل سنت از نظر رسانه «صفر است» و این اقلیت مذهبی در ایران تنها یک سایت دارند که آن هم فیلتر شده است.

او با انتقاد از فیلتر کردن وبسایت‌های دارالعلوم مکی گفت «جامعه اهل سنت نه ماهواره و کانالی دارد و نه احزاب مستقلی که بتوانند صدای مردم باشند. در صورتی که این آزادی‌ها در همه دنیا وجود دارند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان به بازداشت شماری از کارکنان مسجد مکی از سوی نیروهای امنیتی نیز اعترا‌ض کرد.

طی ماه‌های گذشته صدها تن از شهروندان بلوچ از جمله کارکنان مسجد مکی و نزدیکان مولوی عبدالحمید بازداشت شدند.

با تداوم این فشارها، ابوبکر توحیدی (میربلوچزهی) که از فیلمبرداران و عکاسان مسجد مکی است شامگاه ۱۵ آبان از سوی ماموران نظامی و امنیتی دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

پیش از این سه تن دیگر از تصویربرداران دارالعلوم مکی به نام‌های عبدالنصیر شه‌‌بخش، اسامه شه‌بخش و محمدعلی نارویی بازداشت شده بودند که همچنان در شرایطی بلاتکلیف زندانی هستند.

بازداشت و بی‌خبری از وضعیت مولوی عبدالمجید مرادزهی، مولوی امان‌الله سعدی، مولوی حمیدالله فاروقی، مولوی اکبر بیدل، مولوی هدایت‌الله قنبرزهی و مهدی خداشناس از استادان و پرسنل دارالعلوم مکی زاهدان نیز ادامه دارد.

پس از جمعه خونین زاهدان در هشتم مهر سال گذشته که کشته و زخمی شدن صدها نفر را در پی داشت، فضایی امنیتی بر زاهدان حاکم شد.

با شکل‌گیری راهپیمایی‌های پی‌درپی که به جمعه‌های اعتراض زاهدان مشهور شد، تلاش حکومت برای سرکوب معترضان و شهروندان بلوچ نیز شدت گرفت.

طی یک سال گذشته صدها شهروند به صورت گروهی یا فردی بدون دلیل مشخص بازداشت شدند که همچنان ده‌ها تن از آنان در شرایطی بلاتکلیف در حبس به سر می‌‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.