اعمال فشار بر زاهدانی‌ها؛ پلمب چند مدرسه غیردولتی و بازداشت فیلمبردار مسجد مکی

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۶

با ادامه فشار و تلاش حکومت برای سرکوب شهروندان معترض زاهدان، یکی از فیلمبرداران مسجد مکی، محل اقامه نماز جمعه این شهر بازداشت شد. سایت حال‌وش از پلمب چند مدرسه غیردولتی زاهدان خبر داد که از سوی «روحانیون اهل سنت» اداره می‌شدند.

حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را گزارش می‌کند، نوشت که روز ۱۵ آبان چند مدرسه مقطع ابتدایی خصوصی در مناطق محروم و حاشیه‌نشین زاهدان پلمب شدند.

یکی از این مدارس با دست‌کم ۴۰۰ دانش‌آموز بی‌بضاعت «ندای سعادت» نام دارد که در منطقه شیرآباد زیر نظر مکتب اهل سنت «سعد ابن ابی وقاص» اداره می‌شد.

یک منبع مطلع به حال‌وش گفت به بهانه تعمیرات، معلمان این مدرسه را تهدید به تعطیلی مدرسه در میان سال تحصیلی کرده‌اند.

چهار مدرسه پلمب شده دیگر هم به وسیله مردم و خیرین بومی تاسیس و اداره می‌شدند.

هم‌زمان و در ادامه بازداشت شهروندان بلوچ، ابوبکر توحیدی (میربلوچ‌زهی) که از فیلمبرداران و عکاسان مسجد مکی است، شامگاه دوشنبه ۱۵ آبان از سوی ماموران نظامی و امنیتی دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

بازداشت او به دلایلی نامشخص و در یکی از ایست بازرسی‌های داخل شهر زاهدان انجام گرفته است.

کمپین «فعالین بلوچ» با انتشار این خبر یادآور شد پیش از این سه تن دیگر از تصویربرداران دارالعلوم مکی به نام‌های عبدالنصیر شه‌‌بخش، اسامه شه‌بخش و محمدعلی نارویی بازداشت شده‌اند که همچنان در شرایطی بلاتکلیف، زندانی هستند.

حال‌وش نیز به تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت مولوی عبدالمجید مرادزهی، مولوی امان‌الله سعدی، مولوی حمیدالله فاروقی، مولوی اکبر بیدل، مولوی هدایت‌الله قنبرزهی و مهدی خداشناس، از استادان و پرسنل دارالعلوم مکی زاهدان اشاره کرد.

پس از جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر سال گذشته که کشته و زخمی شدن صدها نفر را در پی داشت، فضایی امنیتی بر این شهر حاکم شد.

با شکل‌گیری راهپیمایی‌های پی‌ در پی که به جمعه‌های اعتراض زاهدان مشهور شد، تلاش حکومت برای سرکوب معترضان و شهروندان بلوچ شدت گرفت.

طی یک سال گذشته صدها شهروند به صورت گروهی یا فردی بدون دلیل مشخص بازداشت شدند که همچنان ده‌ها تن از آنان در شرایطی بلاتکلیف در حبس به سر می‌‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴
خبر
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها