توهین رییس دانشکده علوم اجتماعی به دانشجوها؛ فعالان دانشجویی: مسوولان از ما متنفرند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۷

فعالان دانشجویی دانشگاه «علامه طباطبایی» با انتشار بیانیه‌ای به حمله و فحاشی غلامرضا جمشیدی‌ها، رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران واکنش نشان دادند. جمشیدی‌ها در توضیح ویدیوی منتشر شده از توهینش گفت وقتی دیده دانشجویان دختر و پسر روبوسی می‌کنند «منقلب» شده است.

به تازگی ویدیویی از اتفاقات روز ۱۴ آبان در دانشگاه تهران منتشر شد که در آن غلامرضا جمشیدی‌ها خطاب به دانشجویان می‌گوید: «من امروز دوست دارم دعوا کنم.»

بر اساس گزارش‌ها، دلیل این درگیری اقدام برای ضبط کارت دانشجویی یکی از دانشجویان بوده است.

در ادامه ویدیو صدای رییس دانشکده علوم اجتماعی شنیده می‌شود که در پاسخ به اعتراض دانشجویی که می‌گوید اینجا «آکادمی‌ست» فریاد می‌زند: «برو بابا آکادمی، آکادمی نکن ... فاحشه‌[خانه] کردید اینجا را ... برید گورتان را گم کنید ....»

جمشیدی‌ها در انتهای این ویدیو دانشجویان را تهدید به اخراج می‌کند.

در واکنش به این اتفاق، شماری از دانشجویان معترض در حیاط دانشگاه تجمع و اعلام کردند تا زمان عذرخواهی رسمی جمشیدی‌ها، در فضای عمومی دانشکده به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور، پس از حضور پرتعداد نیروهای حراست، به دنبال ایستادگی دانشجویان، مسوولان دانشگاه کارت ضبط‌ شده را پس داده‌اند.

حراست دانشگاه به دانشجویان قول داده است با بازبینی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته، به رفتار توهین‌آمیز رییس دانشکده رسیدگی کند.

پس از شدت گرفتن انتقادها، جمشیدی‌ها مدعی شد علت فحاشی‌اش به دانشجویان، «دست‌ دادن و روبوسی» دختران و پسران با هم بوده است: «انگار که محرم هستند و اینجا دانشگاه نیست. دیدن این رفتارها برای من خیلی سخت بود و واقعا منقلب و عصبانی شدم.»

او همچنین گفت ضرورتی برای عذرخواهی از دانشجویان نمی‌بیند.

فعالان دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه طباطبایی با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از دانشجویانی که به آنان توهین شده است نوشتند: «در وضعیتی به سر می‌بریم که مسوولان دانشگاه نفرتی بنیادین از دانش و دانشجو دارند.»

به گفته آنان، جمشیدی‌ها که «با وقاحت تمام» دانشجویان را فاحشه و دانشکده را فاحشه‌خانه نامیده است، نه تنها پیشینه علمی مناسب ندارد بلکه حداقلی‌ترین صلاحیت‌های لازم برای ارتباط اجتماعی را هم دارا نیست.

برخورد توهین‌آمیز روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها با دانشجویان اتفاق جدیدی نیست اما به ویژه پس از شکل‌گیری جنبش‌های اعتراضی دانشجویی به دنبال خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

نویسندگان بیانیه دانشکده علوم اجتماعی طباطبایی به این موضوع نیز اشاره کرده و گفتند رییس این دانشکده هم دانشجویان را با الفاظ «کدو» و «گَله» خطاب کرده است.

به گفته امضاکنندگان بیانیه، این نگاه و رفتار تنها محدود به یک دانشکده خاص نیست و در دانشکده زبان و ادبیات فارسی نیز عبدالرضا سیف با ریاست «کودکانه» خود، فضا را برای هر گونه فعالیت علمی و دانشجویی محدود کرده است.

این دانشجویان با ابراز امیدواری درباره تغییر این وضعیت در زمانه‌ای نزدیک، نوشتند: «اندیشه‌ها و نگاشته‌های همین دانشجویانِ همواره زیر ضرب اما سرافراز، با پوستِ تن این کتاب‌سوزان جلد خواهد گشت.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ شفاهی - فصل سوم
خبرها
جهان‌نما
سپاه صلح

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.