شاهزاده رضا پهلوی: شعار «نه غزه، نه لبنان» مردم ایران یعنی برائت از حماس و حزب‌الله

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۰

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با تلویزیون دولتی تی‌وی‌پی لهستان گفت ایرانیان دشمن اسرائیل نیستند و بارها در تظاهرات خود شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» سر داده‌اند. او این شعار را به معنی برائت مردم ایران از حماس و حزب‌الله دانست.

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد ایرانیان هیچ مشکلی با اسرائیل و دولت‌های عرب منطقه ندارند. او روابط تاریخی مردم ایران و یهودیان را ستود و خاطرنشان کرد اسرائیل می‌تواند «یک متحد استراتژیک فوق‌العاده» برای ایران باشد و برای حل مشکلات مختلف در ایران از جمله بحران آب همکاری کند.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به مناقشه حماس و اسرائیل گفت جمهوری اسلامی به عنوان «پدرخوانده تروریسم» و گروه‌های نیابتی آن همواره به دنبال سنگ‌اندازی در مسیر صلح و ثبات در منطقه هستند.

سخنان شاهزاده رضا پهلوی در حالی مطرح می‌شوند که مناقشه حماس و اسرائیل تاکنون هزاران کشته و زخمی بر جای گذاشته است و بیم آن می‌رود با ادامه حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به منافع آمریکا و اسرائیل، تنش‌ها در منطقه شدت یابد.

او به تلاش تهران برای مختل کردن روند عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی و متحدان آن کوشیده‌اند از طریق جنگ‌افروزی به اهداف خود دست یابند.

مقام‌های تهران مکررا مخالفت خود را با برقراری روابط میان کشورهای منطقه و اسرائیل اعلام کرده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۰ آبان با اشاره به تجمع‌های جهانی در حمایت از غزه علیه اسرائیل گفت «آبروی کشورهای غربی رفته است» و نمی‌توانند این موضوع را توجیه کنند. او خواستار قطع همکاری اقتصادی «دولت‌های اسلامی» با تل‌آویو شد.

خامنه‌ای روز ۱۱ مهر هم به کشورهای منطقه هشدار داد از برقراری روابط با تل‌آویو «ضرر خواهند کرد» زیرا اسرائیل «رفتنی و در حال مرگ» است.

او عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به «شرط‌بندی روی اسب بازنده» تشبیه کرد و آن را قماری «محکوم به باخت» خواند.

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با تلویزیون دولتی تی‌وی‌پی لهستان با اشاره به توافق تهران و واشینگتن بر سر مبادله زندانیان و آزادسازی شش میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران از سوی آمریکا، آن را «اشتباهی کشنده» خواند و گفت دولت آمریکا با این کار به جمهوری اسلامی بابت اقدامات خصمانه‌اش «پاداش» داده است.

به گفته او، نتیجه این اقدام آمریکا تشویق جمهوری اسلامی به ادامه سیاست گروگان‌گیری خود است.

مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی آمریکایی در شهریور ماه سال جاری انجام پذیرفت و در ازای آن شش میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر منتقل شد. واشینگتن می‌گوید تهران تنها برای خرید کالاهای بشردوستانه می‌تواند از این پول استفاده کند.

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد همان‌طور که در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما هم مشاهده شد، پول‌های آزاد شده از سوی آمریکا برای بهبود سطح زندگی مردم ایران هزینه نمی‌شود و تهران از آن برای تامین مالی گروه‌های نیابتی خود در منطقه استفاده می‌کند.

او همچنین با اشاره به تجربه جنبش‌های آزادی‌خواهانه در لهستان و آفریقای جنوبی گفت جنبش مردم ایران نیز برای موفقیت در چارچوب خشونت‌پرهیزی و نافرمانی مدنی نیاز به حمایت جامعه بین‌المللی دارد.

به گفته او، تا زمانی که جمهوری اسلامی در قدرت است، جهان روی صلح و ثبات را نخواهد دید.

شاهزاده رضا پهلوی افزود جامعه جهانی باید به این نتیجه برسد که برای حل مشکلات موجود، لازم است ریشه آن که حکومت جمهوری اسلامی است، نابود شود.

او تاکید کرد مشکلات برآمده از سیاست‌های تهران نه با تغییر رفتار جمهوری اسلامی که با تغییر رژیم برطرف خواهند شد و با حذف رژیم جمهوری اسلامی، تهدید هسته‌ای، افراط‌گرایی و تروریسم نیز ریشه‌کن می‌شوند.

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، موج فزاینده مهاجرت پناهجویان به اروپا و مساله تامین انرژی در این قاره مشکلاتی هستند که حل آن‌ها به ایجاد تغییرات گسترده در ایران بستگی دارد.

شاهزاده رضا پهلوی اعلام کرد بیش از نیمی‌ از تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی به‌ویژه در حوزه فروش نفت اجرا نشده است و تهران از سود حاصل از معاملات نفتی برای پشتیبانی از گروه‌های نیابتی خود مانند حماس و حزب‌الله استفاده می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز ۹ آبان با رد اتهام‌ها در مورد حمایت تهران از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه مدعی شد که ایران هیچ گروه و جنگ نیابتی‌ای در منطقه ندارد.

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت چین با برقراری روابط نزدیک با جمهوری اسلامی، به دنبال افزایش نفوذ خود در منطقه و خرید نفت ارزان از ایران است.

او با اشاره به همکاری نزدیک تهران و مسکو در جنگ اوکراین هشدار داد روسیه با سوء‌استفاده از ضعف جمهوری اسلامی در حال استثمار منابع ایران است و جمهوری اسلامی را به «دولت تابع» خود بدل کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.