وزیر ارشاد: امکان فعالیت برای بازیگرانی که حجاب را کنار گذاشتند فراهم نیست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۳

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد امکان فعالیت برای بازیگران زنی که در انظار عمومی حجاب اجباری را کنار گذاشتند و به قول او «کشف حجاب» کردند، فراهم نیست. برخی رسانه‌های داخلی فهرستی احتمالی از بازیگران زنی منتشر کردند که از کار منع شده‌اند.

اسماعیلی روز چهارشنبه سوم آبان در این زمینه به خبرنگاران گفت: «ما قبلا هم اعلام کردیم حجاب قانون است و ما قانون را اجرا می‌کنیم و من چندین بار اعلام کردم کار کردن برای کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند امکان‌پذیر نیست.»

هم‌زمان با انتشار این اظهارات، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، در خبری با عنوان «کشف حجاب کدام بازیگران را ممنوع‌الکار کرد؟»، نوشت بازیگرانی چون باران کوثری، ویشکا آسایش، ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، هنگامه قاضیانی، پگاه آهنگرانی، مریم بوبانی، گلاب آدینه، فاطمه معتمد‌آریا، شقایق دهقان، افسانه بایگان، آبان عسکری و ... در فهرست ممنوعیت از کار حرفه‌ای قرار دارند.

این خبرگزاری اضافه کرد سخنان معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در هفته اخیر، پرونده «ممنوع‌الکاری بازیگران کشف حجاب کرده» را وارد «مرحله‌ تازه‌ای» کرد.

حبیب ایل‌بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به تازگی با اشاره به بازیگرانی که کشف حجاب کردند، گفت که «آن‌ها نمی‌توانند در فیلم‌های سینمایی بازی کنند».

او افزود: «آثار قبلی‌شان به تدریج منتشر می‌شود که مالکان فیلم‌ها متضرر نشوند اما نمی‌توانند در فیلم جدیدی بازی کنند.»

قبل از آن و در شهریور ماه، امیرحسین بانکی‌پور، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که طبق لایحه حجاب (اجباری)، تهیه‌کنندگان موظف‌اند از بازیگران تعهد التزام به قانون تا دو سال بعد از پخش اثر بگیرند و در صورت عدم رعایت، از پخش اثر جلوگیری و تهیه‌کننده جریمه می‌شود.

او افزود: «نظام باید در حوزه حجاب اقتدارش را نشان دهد.»

در جریان خیزش سراسری سال گذشته در ایران به دنبال قتل حکومتی ژینا مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، شماری از زنان مطرح سینمای ایران با برداشتن حجاب از سر و انتشار عکس‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی، از خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی و جنبش اعتراضی زنان با شعار «زن، زندگی، آزادی» حمایت کردند.

این اقدام اعتراضی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

آذر ماه سال گذشته، یک کمیته خانه سینما اعلام کرد بیش از ۱۰۰ هنرمند ایرانی بازداشت یا ممنوع‌‌الفعالیت شده‌اند.

پیش از آن و در پی اقدام اعتراضی برخی هنرمندان زن در برداشتن حجاب اجباری در همراهی با خیزش سراسری،‌ محمدمهدی اسماعیلی،‌ وزیر ارشاد گفت: «آن‌ها می‌توانند آزادانه وارد فعالیت‌های دیگری بشوند.»

او افزود: «بازیگران زنی که کشف حجاب کردند به این انتخاب جدید رسیده‌اند که تابع قوانین نباشد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.