اعتراف وزیر نفت به کمبود سوخت؛ منبع آگاه: توزیع بنزین سوپر ۹۰ درصد کمتر از پارسال است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶

جواد اوجی، وزیر نفت اعتراف کرد ایران با کمبود بنزین سوپر روبه‌روست. پیگیری ایران‌اینترنشنال از منابع آگاه نشان داد از ابتدای سال جاری توزیع بنزین سوپر در ایران در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۹۰ درصد کاهش یافته است.

اوجی صبح روز چهارشنبه ۲۶ مهر و در حاشیه جلسه هیات دولت گفت تنها در زمان وارونگی دما و با هدف آلودگی هوای کمتر، سوخت یورو پنج توزیع می‌شود.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت ناتوانی و تاخیر در تعمیرات سالانه پالایشگاه‌ها یکی از عوامل کاهش تولید بنزین سوپر است.

اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند برخلاف ادعای وزیر نفت، به دلیل سهم ناچیز بنزین با استاندارد یورو پنج در سبد مصرف روزانه بنزین، توزیع آن در کاهش آلودگی هوا تاثیر چندانی ندارد.

بر اساس این داده‌ها، حدود ۸۰ درصد بنزین توزیع شده فاقد استاندارد یورو چهار و پنج است.

این اطلاعات نشان می‌دهند میزان تولید بنزین به ۱۰۰ میلیون لیتر کاهش پیدا کرده است اما وزارت نفت با اضافه کردن مواد غیر‌استاندارد و آلاینده، تولید روزانه را به ۱۱۵ میلیون لیتر افزایش می‌دهد.

وزارت نفت در زمستان سال ۱۳۹۹ به انجمن صنفی صاحبان اماکن و عرضه فرآورده سراسر کشور اعلام کرده بود زیرساخت‌های لازم را برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی فراهم کنند.

در حال حاضر در بیش از ۷۰ درصد جایگاه‌های سراسر ایران، مقدمات لازم فراهم شده است.

اوجی روز چهارشنبه گفت دستگاه‌های مختلف در حال فعالیت مشترک برای اتصال کارت بانکی به کارت سوخت هستند اما انجام آن «هنوز قطعی نیست».

این موضوع یکی از مراحل اختصاص بنزین به تمامی افراد دارای کارت ملی به جای خودروهاست که در سال‌های اخیر بارها در دستور کار قرار گرفت و هر بار بنا به دلایل اقتصادی و امنیتی اجرایی نشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز
خبر
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.